Obowiązkowa aplikacja rządu w każdym smartfonie. Jest projekt ustawy

Rząd planuje wprowadzić obowiązek wgrania do każdego sprzedawanego smartfona rządowej aplikacji, która ma ostrzegać przed zagrożeniami. Autorem projektu jest MSWiA.

– Projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej zakłada nałożenie na sprzedawców komórek obowiązku instalowania mobilnych aplikacji: Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) i Alarm112. Projekt trafił właśnie do konsultacji. Programy, których autorem jest MSWiA, mają się znaleźć na każdym trafiającym do dystrybucji urządzeniu. Za ich wgranie w pamięć telefonu odpowiedzialny będzie „autoryzowany sprzedawca” – podaje dziennik.pl.

Aplikacja RSO zawiera ostrzeżenia meteorologiczne, drogowe oraz dotyczące stanu wód. Znajdują się w niej również poradniki dotyczące pierwszej pomocy. Alarm 112 natomiast ma ułatwić powiadamianie służb o zagrożeniach.

Obie aplikacje działają już teraz, jednak nie mają zainteresowania. Zostały one pobrane 100 tys. i 10 tys. razy na urządzenia w systemie Android. Ustawowy nakaz sprawi, że rząd będzie mógł się chełpić dużą popularnością aplikacji.

– Rząd chce być obecny w naszych smartfonach. Sposób, w jaki zamierza to zrobić, budzi jednak duże wątpliwości – powiedział Marcin Maj z „Niebezpiecznika”.

Jak podkreśla ekspert ds. bezpieczeństwa w sieci, projekt ustawy jest nieprecyzyjny. Brakuje w nim definicji „autoryzowanego sprzedawcy”, więc nie jest stwierdzone, kto ma odpowiadać za obowiązek wgrania aplikacji.

Ponadto w projekcie nie wskazano, co stanie się w sytuacji, jeśli tenże sprzedawca sprzeda urządzenie, w którym aplikacji brakuje.

MSWiA przekonuje, że aplikację będzie można odinstalować. Projekt zaś ma być realizacją wymogów unijnych.

Krzysztof Izdebski z Fundacji Batorego zwraca uwagę, że rządowe aplikacje to niepotrzebne mnożenie tego typu rzeczy. Rolę alertów, jego zdaniem, dobrze spełniają powiadomienia SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

– One spełniają swoją funkcję, bo czy użytkownik chce czy nie, dostanie informację o burzy czy powodzi – komentuje Izdebski.

dziennik.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net