6 grudnia 2023
Gospodarka i prawo

Od przyszłego roku rośnie kwota, poniżej której nie wolno będzie zatrudniać pracownika

Rząd ustalił, że od przyszłego roku wzrośnie płaca minimalna, czyli kwota, poniżej której nie wolno będzie dawać pracy. Wyniesie ona 3010 zł, co oznacza wzrost o 210 zł w stosunku do obecnego stanu.

– W związku z tym wzrośnie również stawka godzinowa. W roku 2022 stawka godzinowa będzie wynosiła 19,70 zł. Również jest to wzrost o 7,5 proc. – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Obecnie płaca minimalna wynosi 2800 zł, zaś od 1 stycznia wynosić będzie 3010 zł, co oznacza wzrost o 7,5 proc.. Maląg wspomniała o roku 2015, gdy płaca minimalna wynosiła 1750 zł i wskazała, że jest to wzrost tejże o 72 proc.. Twierdzi również, że „dzięki tej podwyżce do budżetów domowych wpłynie ponad 4,6 mld zł”, choć zapewne nie wzięto w wyliczeniu poprawki na zwolnienia obecnie zatrudnionych, które pojawią się po podwyższeniu wydatków na pracownika w związku z centralnie zarządzoną podwyżką.

Płaca minimalna to popularna, ale niezwykle szkodliwa regulacja oznaczająca zakaz zatrudniania ludzi poniżej ustalonej przez władzę kwoty. Z jednej strony podwyższa wypłatę dla osób zatrudnionych na umowę o pracę na najmniej płatnych stanowiskach. Z drugiej jednak uderza w małe i średnie firmy a także w samych pracowników, niejednokrotnie prowadząc do zwolnień z powodu braku środków oraz przerzucenia większej ilości zadań na pracowników, którzy pozostają. Często też prowadzi do korzystania z wielu luk, które zawsze w prawie będą występować, by uniknąć nierynkowej stawki za wykonywaną pracę, stosując np. zatrudnienie na umowie o dzieło, zlecenie czy też „zatrudniając” tylko te osoby, które założą specjalnie do pracy jednoosobową działalność gospodarczą. To zaś powoduje wzrost opłat z tytułu bycia przedsiębiorcą, co powoduje straty finansowe dla pracownika, jak również odbiera mu czas, który musi poświęcić na mnóstwo biurokracji nałożonej na przedsiębiorców przez państwo.

Ponadto zakaz zatrudniania osób poniżej ustalonej centralnie kwoty utrudnia znalezienie pracy nowym osobom. Inflacja wywołana wzrostem płacy minimalnej wpływa także negatywnie na pracowników zarabiających dotychczas więcej, niż ustalona przez rząd kwota. Niejednokrotnie pensje tych osób pozostają bez zmian, co realnie sprawia, że ci biednieją w stosunku do tych z dotychczas niższą pensją, tracą także motywację do efektywnej pracy.

rmf24.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net