17 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

Odbudowa Ukrainy. Kijów zaproponował Polsce niekontrolowany przez siebie region

Premier Ukrainy Denis Szmyhal podczas konferencji prasowej przedstawił propozycje odbudowy poszczególnych regionów po wojnie z Rosją. Polsce przypadł obwód doniecki, który obecnie w większości nie jest kontrolowany przez Kijów. Niemcy z kolei otrzymały obwód czernihowski, który znajduje się obecnie pod kontrolą ukraińskiego rządu.

Premier Szmyhal przedstawił podczas konferencji w szwajcarskim Lugano mapę ukazującą propozycje, które państwo miałoby zająć się odbudową poszczególnych obwodów na Ukrainie po zakończeniu wojny. Odbudowa wiąże się z zyskami dla danego państwa.

Ukraina zaproponowała, by Polska otrzymała obwód doniecki. W przede dniu wybuchu wojny około 1/3 terytorium nie była pod kontrolą Kijowa, zaś obecnie ponad połowa tego obwodu znajduje się w rękach sił rosyjskich i separatystów.

– Uważamy, że kluczowym źródłem odbudowy powinny być skonfiskowane aktywa Rosji i rosyjskich oligarchów. Władze rosyjskie rozpętały tę krwawą wojnę. To one spowodowały te zniszczenia na wielką skalę i powinny być za to pociągnięte do odpowiedzialności – przekonywał Szmyhal.

Wydawać by się mogło, że jest to niesamowicie życzeniowe myślenie. Nawet media mainstremowe od wielu już tygodni przyznają, że Ukraińcy przegrywają wojnę. Wcześniej zaś USA sugerowały, że o ile istnienie suwerennej Ukrainy jest bezdyskusyjne, to jednak kwestia uznania, że utraci część terytorium jest już akceptowalne.

Tymczasem proponuje się odbudowę obwodu, którego w większości władze ukraińskie nie kontrolują. Mało tego – obwód ten Polska miałaby odbudowywać razem z Włochami.

– Irlandii przypadł obwód rówieński, Szwajcarii i Francji – odeski, Niemcom – czernichowski, Kanadzie – sumski, USA oraz Turcji – charkowski, Czechom, Finlandii oraz Szwecji – obwód ługański (pozostaje w całości poza kontrolą Kijowa) – wylicza portal kresy.pl.

Według planu przedstawionego przez Szmyhala, część odbudowy ruszy jeszcze nawet w trakcie wojny. To pierwszy etap planowanej odbudowy i ma objąć prace, które „muszą zostać wykonane” nawet w razie walk w pobliżu.

Drugi etap to „szybka odbudowa”. Ten rozpocznie się dopiero, gdy będzie panował pokój. Trzeci etap zaś to długofalowa faza odbudowy.

Według strony ukraińskiej, obecnie straty w infrastrukturze Ukrainy wyceniono na ponad 100 mld USD.

kresy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

3 komentarze do “Odbudowa Ukrainy. Kijów zaproponował Polsce niekontrolowany przez siebie region

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net