Ordo Iuris: „Na restrykcjach w Polsce najbardziej ucierpiały małe firmy i lokalni producenci. Są mniej odporni, niż duże firmy” (WIDEO)

– Na wprowadzeniu ograniczeń praw i wolności obywateli najbardziej ucierpiały mikro i małe przedsiębiorstwa, czyli najczęściej drobni i lokalni producenci, wśród których najwięcej jest firm opartych na polskim kapitale – stwierdzili uczestnicy spotkania „Ekonomiczne skutki ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią Covid-19”, które organizowało Ordo Iuris.

Gabriela Szewczuk, analityk Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Ordo Iuris w trakcie debaty stwierdziła, że „wielkość przedsiębiorstwa miała nawet większe znaczenie dla poziomu strat niż jego branża”.

– Małe firmy są mniej odporne na kryzys niż duże – mniejsza jest ich możliwość dynamicznego dostosowania działalności do zmieniających się restrykcji i potrzeb rynku przez przekształcenie produktu, wprowadzenie nowych usług czy stworzenie nowych kanałów sprzedaży – stwierdziła Szewczuk.

Jak podkreślono, największe straty, które wynikały bezpośrednio z wprowadzonych restrykcji, poniósł sektor usług. Szczególnie dotknęło to gastronomii, kultury, rozrywki oraz rekreacji. Straty poniosły też firmy transportowe, szczególnie transport lotniczy, kolejowy oraz samochodowy transport pasażerski. Uderzenie było także dotkliwe dla sektora handlu detalicznego.

Różnice w poziomie strat widać pomiędzy firmami o różnej wielkości. Restrykcje poważnie zagroziły mikro i małym przedsiębiorstwom. Zaznaczono, że to przede wszystkim lokalne i drobne firmy, oparte na polskim kapitale i produkcji i widać to na przykładzie wszystkich branż.

– Ograniczenia wprowadzone przez Radę Ministrów zmusiły ją ostatecznie do podjęcia działań krótkookresowo ratujących sytuację finansową i koniunkturalną – celem sfinansowania działalności nierentownych przedsiębiorstw i utrzymanie wysokiego poziomu zatrudnienia – czyli do masowego finansowania programów antykryzysowych ze środków publicznych. Z kolei wzrost wydatków publicznych prowadzi do zwiększenia opodatkowania przedsiębiorstw zdolnych do wykazywania zysku, znacznego wzrostu inflacji i gigantycznego zadłużenia, a ostatecznie zagraża stabilności finansów publicznych – czytamy na pch24.pl.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net