21 maja 2024
Gospodarka i prawo

Orlen zmniejszył swoją marżę gdy przywrócono VAT na paliwo. Tak dojono Polaków przez ostatnie miesiące

W sobotę Orlen obniżył ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego. W efekcie, po przywróceniu VAT-u na paliwa, ceny na stacjach pozostały niemal niezmienione, co pokazuje, że w ostatnich miesiącach koncern celowo utrzymywał wysokie marże, by „doić” osoby tankujące paliwo.

Od wczoraj wzrosła akcyza i opłata paliwowa, zaś stawka VAT powróciła do poziomu 23 proc.. Akcyza i opłata sprawiły, że teraz płacimy około 14 groszy za litr benzyny więcej, zaś za olej napędowy około 10 groszy więcej.

W ostatnim dniu minionego roku Orlen obniżył cenę metra sześciennego benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 z 5936 zł do 5245 zł. Ekodiesel zaś obniżono z 6895 zł do 6057zł.

W ten sposób, choć przywrócono VAT na paliwo, ceny „nie wzrosły”. Portal nczas.com wyjaśnia, iż „oznacza to, że Orlen mógł wcześniej obniżyć ceny paliw o prawie złotówkę na litrze, dzięki czemu mniej płacilibyśmy za paliwo i za wszystko co się wiążę z ceną paliwa”.

– Inflacja w Polsce mogłaby być niższa, bo cena paliwa ma zasadniczy wpływ na ceny towarów i usług. Jednak rządzący postanowili nas okradać i napędzać inflację, bo wówczas przychody budżetu państwa rosną i można wydawać pieniądze np. na sylwestrową propagandę LGBT w TVP – podaje portal.

Przypomniano również, że „inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie”.

– Na rynku hurtowym paliw w Polsce Orlen jest praktycznie monopolistą, więc nie musiał z nikim walczyć niską ceną o klienta i może sobie nią dowolnie manipulować. Warto też mieć na uwadze, że inflacja w Polsce może jeszcze mocno wzrosnąć, bo od 1 stycznia 2023 r. wzrosły podatki na energię, nawozy itp. – czytamy.

– W ostatnich dniach poprzedniego roku nie zdarzyło się nic, czym można by tłumaczyć nagłą obniżkę cen hurtowych paliw – nie było ani załamania się kursu, ani nagłych wahań na rynku walut – skomentowała z kolei w rozmowie z „Business Insiderem” Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z BM Reflex.

– Sam Orlen na razie do sprawy się nie odnosi, a nasze pytania pozostają bez odpowiedzi. Również w mediach społecznościowych Orlenu czy prezesa Obajtka temat od kilku dni nie jest poruszany. To zaskakuje, bo prezes i kluczowi pracownicy koncernu są tam zwykle dość aktywni, jeśli trzeba przedstawiać swój punkt widzenia. Również Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, czyli najważniejsze zrzeszenie branżowe, przekazuje Business Insiderowi, że sprawy nie komentuje – podał portal BI.

nczas.com / businessinsider.com.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net