Pierwsze zwolnienia za brak przyjęcia preparatu na koronawirusa. Pracodawcy jednak muszą liczyć się z tym, że w sądzie przegrają

– Jakikolwiek przymus wprowadzony w związku ze szczepieniami na Covid-19 jest niezgodny z konstytucją. Ta gwarantuje bowiem wszystkim obywatelom prawo do ochrony zdrowia. Jej art. 30 mówi też wprost o godności człowieka, tak więc zmuszanie go do poddania się takiej czynności jest jej obrazą – człowiek nie jest własnością państwa – powiedział „Rzeczpospolitej” konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski, komentując pomysł zmuszania ludzi do przyjmowania nieprzebadanych należycie preparatów na koronawirusa.

Portal prawo.pl poinformował, że „pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19”. Pracodawcy muszą jednak liczyć się z niemal pewną przegraną w razie złożenia sprawy w sądzie pracy.

Jak podaje portal, część pracodawców-covidian uwierzyła, że jedynym sposobem na „powrót do normalności” jest „szczepienie”, tzn. masowa aplikacja nieprzebadanych należycie preparatów, dopuszczonych jedynie warunkowo do obrotu na terenie państw UE. Zaczęli więc zwalniać osoby, które nie chciały wziąć udziału w „narodowym” szprycowaniu jednym z produktów wielkich korporacji farmaceutycznych.

Ekspertka ds. prawa pracy Pracodawców RP Katarzyna Sienkiewicz powiedziała, że choć aplikacja preparatów na koronawirusa nie jest obowiązkowa, to jednak pracodawca – wedle obowiązującego socjalistycznego prawa – ma obowiązek zapewnienia w miejscu pracy bezpiecznych i higienicznych warunków. Pracownik zaś ma obowiązek współdziałania w tym zakresie.

– Jednak katalog przepisów i zasad BHP nie przewiduje sytuacji, w których pracodawca mógłby wymagać od pracownika zaszczepienia się – podkreśla Sienkiewicz i zaznacza, że zwolnienie z pracy pod pretekstem braku szczepienia można również rozpatrywać jako naruszenie zakazu dyskryminacji.

– Decyzja o nieprzyjęciu szczepionki może wynikać z określonego światopoglądu czy wyznania. Dlatego też pracodawca w takiej sytuacji ponosi ryzyko przedstawienia mu zarzutu dyskryminacji pośredniej – zauważa Katarzyna Sienkiewicz.

Z kolei konstytucjonalista, prof. Ryszard Piotrowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przypomniał, że zmuszanie do szczepień czy też aplikacji nieprzebadanego preparatu jest nielegalne. Jest niezgodne z konstytucją III RP oraz Kartą Praw Podstawowych UE.

– Jakikolwiek przymus wprowadzony w związku ze szczepieniami na Covid-19 jest niezgodny z konstytucją. Ta gwarantuje bowiem wszystkim obywatelom prawo do ochrony zdrowia. Jej art. 30 mówi też wprost o godności człowieka, tak więc zmuszanie go do poddania się takiej czynności jest jej obrazą – człowiek nie jest własnością państwa – stwierdził prof. Piotrowski.

Przypomniał również, że „każdy ma prawo decydowania o życiu osobistym, a ponadto w obecnej sytuacji poddanie się szczepieniu jest w istocie swego rodzaju udziałem w eksperymencie medycznym”.

– Wprowadzane więc zakazy i nakazy związane ze szczepieniem mogą być źródłem krzywdy ludzi i podejmowania prób rozmaitego obejścia zakazów. Na tym nie koniec. Wprowadzanie kar jest też sprzeczne z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Ta stanowi wprost, że w dziedzinie medycyny musi istnieć świadoma zgoda osoby zainteresowanej – podkreślił ekspert.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

5 thoughts on “Pierwsze zwolnienia za brak przyjęcia preparatu na koronawirusa. Pracodawcy jednak muszą liczyć się z tym, że w sądzie przegrają

 • 27 maja 2021 o 11:00
  Permalink

  Ale bzdury……Znam osoby….a raczej znałem, które wzięły śmiercionkę i …..umarli….tak to ich ochroniła….Super…..

  Odpowiedz
  • 28 maja 2021 o 10:39
   Permalink

   W mojej firmie szef prosi aby się nikt nie szczepił. U nas większość to rozumie ale nie które osoby się zaszczepiły

   Odpowiedz
 • 27 maja 2021 o 11:43
  Permalink

  Niech spróbują powiedzieć to ortodoksyjnym żydom że jak sie nie zaszczepią to poniosą konsekwencje albo zostaną zwolnieni z pracy to ich puszczą w skarpetka i jeszcze sobie ze dwie godzinki potańczą na Okęciu bez masek…..hahahahahahaa

  Odpowiedz
 • 27 maja 2021 o 11:49
  Permalink

  Jeszcze trochę a skończy sie problem z covidem a zacznie się problem z syntetyczną bakterią o nazwie Cynthia która pożera ludzi i wszelkie organizmy żywe od wewnątrz i jest nie do opanowania więc może i tych bogatych pojebańców też zeżre i będzie dla tych co cudem przeżyją spokój tak jak skończył się jeden z Rockefellerów któremu przeszczepiono siódme serce i zdechł bo aparatura sie wyłączyła…..hahaahahaa ich też AI wykończy chociaż o tym jeszcze nie wiedzą.

  Odpowiedz
 • 28 maja 2021 o 20:06
  Permalink

  „Nasze soroszęta”(patrz wyżej kto)odpowiedzą za : poturbowanie gospodarki,zastraszanie,
  nękanie,straszenie utratą majątku,kary,mandaty,grzywny.Za wyłączenie służby zdrowia! Za przyczynienie się do masowego pomoru ponad 100 tysięcy Polaków ! To są ich winy i muszą
  odpowiedzieć za to przed sądem. Dlatego musimy wziąć udział w marszu 22.06 a jest on
  organizowany w całej Europie i protestować ! Raz jeszcze protestować !

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.