PILNE! GUS podał, ile wyniosła inflacja za grudzień. To absolutny rekord

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował szybki rachunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 roku. Inflacja wyniosła 8,6 proc., co – jak podkreśla money.pl – jest „absolutnym rekordem”.

Ceny w grudniu wzrosły o 8,6 proc., czym przebiły nawet analizy bardziej pesymistycznych analityków. W stosunku do poprzedniego miesiąca, ceny wzrosły o 0,9 proc..

– To może częściowo tłumaczyć dziwny ruch NBP, który przyspieszył posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej pierwotnie planowane na 12 stycznia. W efekcie podniesiono stopy procentowe już w miniony wtorek – podaje money.pl. Ekonomiści przewidywali, że inflacja może przekroczyć 8 proc..

– Inflacja w grudniu 2021 r. spowodowana jest wieloma czynnikami, takimi jak ceny surowców, słabość złego, błędy polityki monetarnej, a także prowadzona od kilku lat polityka dochodowa, która przyczynia się do wzrostu popytu konsumpcyjnego i spadku inwestycji – mówił portalowi były członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Jan Czekaj.

Eksperci ostrzegają, że będzie jeszcze gorzej. Prof. Marek Zuber ocenia, że możliwe są wkrótce odczyty dwucyfrowe.

– Przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej zakładałem, że inflacja może być dwucyfrowa. Teraz takie prawdopodobieństwo nieco nam spadło, ponieważ tarcza może nam ściąć „peak” o około 1 pkt. proc. Będziemy gdzieś tak w okolicach dwucyfrowej inflacji, a maksimum spodziewam się w I kwartale. Ale jest szansa, że 10 proc. nie przekroczymy – mówił portalowi prof. Zuber.

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe o 50 pb, do poziomu 2,25 proc.. Więcej o tym można przeczytać TUTAJ.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net