PILNE. Rosja „zakręciła kurek” gazu do Polski. W ministerstwie zbiera się sztab kryzysowy

– Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego – dowiedział się nieoficjalnie „Onet”. W ministerstwie klimatu ma zebrać się sztab kryzysowy. Na razie niewiele wiadomo w tej sprawie.

– Informację najpierw o znacznym zmniejszeniu przesyłu gazu, a następnie o jego wstrzymaniu w dniu dzisiejszym Onet potwierdził nieoficjalnie zarówno w źródłach rządowych, jak i w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG). Rosjanie nie poinformowali strony polskiej o przyczynach wstrzymania dostaw – podaje portal.

Media zwracają uwagę na niedawno podpisany przez prezydenta Rosji Władimira Putina dekret nakazujący od 1 kwietnia płatność zagranicznym kontrahentom Gazpromu z listy tzw. państw nieprzyjaznych Rosji zapłatę wyłącznie w rublach. Według pisma, które podmioty otrzymały, mają przejść na płatność w rosyjskiej walucie pod groźbą „zakręcenia kurka”.

Większość państw UE nie przyjęła tych warunków. Wśród nich znalazły się Niemcy i Polska.

– Nieoficjalnie wiadomo, że w miniony piątek upłynął termin uregulowania płatności za gaz w rosyjskiej walucie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i operator przesyłu gazu Gaz-System informowały w piątek, że dostawy gazu do polskich odbiorców były dotychczas realizowane zgodnie z zamówieniami. Dodano, że w związku zagrożeniem wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu w PGNiG na bieżąco monitorowana jest sytuacja – podaje onet.pl.

– Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani. Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków za pośrednictwem rozbudowywanej konsekwentnie od lat infrastruktury przesyłowej Gaz-System – informują spółki cytowane przez portal.

onet.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net