23 maja 2024
Gospodarka i prawo

PiS zostawia nas z unio-ekologicznym haraczem. Wkrótce kilkaset zł rocznie za posiadanie auta

W przyszłym roku jednorazowo za rejestrację, a od 2026 co roku będą musieli płacić właściciele aut spalinowych za posiadany pojazd. Dotyczy to wszystkich pojazdów spalinowych, za wyjątkiem uznanych za zabytek oraz wojskowych. To efekt uległej polityki ustępującego obecnie rządu PiS wobec Brukseli.

Haracz formalnie jest tzw. podatkiem ekologicznym. Wprowadzany jest w dwóch etapach.

Pierwszy nastąpi w IV kwartale przyszłego roku. Za rejestrację auta z silnikiem spalinowym trzeba będzie uiścić opłatę.

Drugi etap nastąpi najpewniej w II kwartale 2026 roku. Wówczas haracz z tego tytułu będzie pobierany co roku od właścicieli samochodów spalinowych.

Formalnie celem haraczu jest „zachęcenie” do korzystania z „ekologicznych” pojazdów. W praktyce jest to opresja wobec osób posiadających auto, przede wszystkim wobec uboższej części posiadaczy pojazdów.

Jednocześnie haracz ten zakłada wprowadzenie niskoemisyjnych autobusów dla transportu miejskiego oraz pozamiejskiego i modernizację linii kolejowych. Ponadto ma to „zachęcić” do kupowania aut elektrycznych, na które większość ludzi nie może sobie pozwolić, zaś żywotność tych maszyn jest znacznie krótsza, niż normalnych samochodów.

Podobne rozwiązania wprowadzono już w niektórych krajach. W Polsce na razie mamy projekt ustawy, w której stawka bazowa haraczu wynosi 500 zł.

– Mnoży się ją przez pojemność skokową silnika wyrażoną w litrach (w zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku) oraz wartość normy EURO. Dla przykładu za 2-litrowe auto z 2008 roku z normą EURO 4 opłata wynosi 540 zł, a za 1-litrowy samochód z 2023 roku z normą EURO 6 i więcej – 450 zł – podaje pomorska.pl.

W przypadku starszych aut mniej dostosowanych do uniokratycznych wymysłów, opłata może wynosić znacznie więcej, np., około 600 zł. Pamiętać należy, że od 2026 roku będzie to coroczna opłata.

Ponadto jest to projekt. Zarówno stawka jak i sposób jej wyliczenia może ulec zmianie podczas prac nad przyjmowaniem dokumentu.

Wprowadzenie haraczu to efekt uległości rządu PiS wobec Brukseli. Rząd przyjął wcześniej warunki funduszy z KPO, w których znajdowało się m.in. wprowadzenie podatków dotyczących transportu spalinowego.

Niemal wszystkie pojazdy będą podlegały pod eko-unijny haracz. Obecnie przewidywane wyjątki to: Auta elektryczne, pojazdy wojskowe, zabytkowe, pojazdy samochodowe jednośladowe lub z bocznym wózkiem (np. wózki golfowe) oraz mienie przesiedlenia osoby fizycznej przybywającej na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającej z czasowego pobytu z zagranicy.

pomorska.pl / kontrrewolucja.net

fot. Krystian Maj/KPRM

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net