1 marca 2024
Gospodarka i prawo

Płaca minimalna sprawiła, że pracownicy Biedronki zarabiają mniej

Portal bankier.pl opublikował artykuł, w którym przytaczają uwagi pracownika sieci Biedronka reagującego na wcześniejszy artykuł. Jak podkreśla pracownik, gdy zwiększono płacę minimalną, zmniejszone zostało ostateczne wynagrodzenie, które pracownik mógł uzyskać.

– Po artykule dotyczącym zatrudnienia w sieciach handlowych przed świętami Bożego Narodzenia do naszej redakcji odezwał się pracownik Biedronki, według którego praca tam wcale nie wygląda tak różowo, jak przedstawia to firma – napisała na bankier.pl Katarzyna Wiązowska w artykule „Nierealne wymagania i nieadekwatne wynagrodzenie. Jak naprawdę wygląda praca w Biedronce?”

Artykuł dotyczy wielu kwestii dotyczycących pracy w sieci Biedronka jako kasjer-sprzedawca. Poruszono jednak bardzo ważną kwestię, mianowicie płacy minimalnej, czyli minimalnego wynagrodzenia na umowie o pracę, której stawkę ustala rząd na podstawie własnego widzimisię.

– Przyznam, że mi skoczyło ciśnienie. Jako kasjer-sprzedawca po 5 latach pracy mam na rękę około 3800 zł. Wliczają się w to również premie za budżet, obecność, audyt cenowy oraz za tajemniczego klienta. Jeszcze niedawno była premia dla pracowników na stanowisku fresh expert, czyli osób zajmujących się wypiekami oraz wykładaniem warzyw i owoców. Jednak po ostatniej podwyżce płacy minimalnej ją zabrano. Zmieniły się też zasady naliczania premii tak, aby były mniejsze. Przed ich zmianą na rękę można było zarobić około 3900-4000 zł – napisał pracownik Biedronki.

Z relacji jasno wynika, że zadziałał standardowy mechanizm rynkowy. Gdy podnosi się płacę minimalną, obrywają de facto niemal wszyscy pracownicy, również w niespecjalistycznych branżach.

Pomimo tego płaca minimalna i jej wzrost wciąż są traktowane przez społeczeństwo jako coś dobrego. Przypominamy przy tym, że w tym roku płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie.

Już 1 stycznia po raz pierwszy w tym roku minimalna stawka, za którą można zatrudniać pracownika na etat, wynosi 4242 zł brutto. Od 1 lipca kwota ta wzrośnie do 4300 zł brutto.

bankier.pl / tvn24.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. Krugerr/GFDL/Wiki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net