24 maja 2024
Gospodarka i prawo

PMM: Repolonizujemy gospodarkę. A naprawdę? Jako pierwsi pozwoliliśmy Chinom na wielkie przejęcie

Premier Mateusz Morawiecki powiedział wczoraj, że PiS repolonizuje polską gospodarkę. Niestety, tyle w tym prawdy co w hasłach o prawicowości tej partii czy chociażby chęci obrony życia.

Pixabay/Twitter Onet Wiadomości (kolaż)

– Stawki godzinowe, niska inflacja i jednocześnie w tym samym czasie repolonizujemy polską gospodarkę. To robi rząd Prawa i Sprawiedliwości – mówił premier Morawiecki.

Tymczasem to właśnie Polska jako pierwsza pozwoliła na przejęcie przez Chiny dużej firmy z branży przetwórstwa spożywczego. 11 czerwca podpisano umowę o przejęciu polskiego potentata Appol przez Chińczyków. 100 proc. udziału Grupy Appol zostało przejęte, co pozwala Chinom na możliwość ofensywy gospodarczej w całej Unii Europejskiej.

„Polityka” zauważa, że to „pierwsza firma przetwórstwa spożywczego jaką Chińczykom udało się przejąć w Unii Europejskiej”.

– Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej jest bardzo zawiedziony sfinalizowaniem transakcji sprzedaży polskiej firmy APPOL Chińczykom. W grudniu, kiedy dowiedzieliśmy się o tym zamiarze krytykowaliśmy pomysł. Z wielką nadzieją przyjęliśmy zapowiedź rządu o repolonizacji. Jednak co z tego zostało? Fakty mówią za siebie – informuje Świętokrzyska Izba Rolnicza.

– Prowadziliśmy rozmowy na ten temat, m.in. w programie „Strefa Agro” w „Rozmowie dnia”, czy w rozmowie z Posłem Michałem Cieślakiem. Co Pan Poseł w tej sprawie zrobił? Zobowiązał się do podjęcia tematu na Sejmowej Komisji Rolnictwa. Panie Pośle, z przykrością stwierdzam, że nie wywiązał się Pan z tego zobowiązania – stwierdził w liście otwartym prezes Izby Ryszard Ciźla.

Appol jest faktycznym potentatem na rynku w całym regionie. – Grupa działa w oparciu o trzy zakłady produkcyjne zlokalizowane w kluczowych regionach sadowniczych w Polsce, o całkowitych mocach przerobowych wynoszących prawie 2 000 ton jabłek dziennie i możliwości magazynowania soków o łącznej wadze 22 000 ton. Spółka wybudowała dwa zakłady produkcyjne – w Łąkcie Górnej, Opolu Lubelskim, a w 2011 r. do grupy dołączył przejęty Zakład Produkcji Koncentratów Owocowych w Potyczy od firmy Agropol (region grójecki) – czytamy na portalspozywczy.pl. – W 2017 r. całkowita produkcja koncentratu soków owocowych i soków NFC Appolu przekroczyła odpowiednio 11 000 ton i 32 000 ton, z czego większość została przeznaczona na eksport na rynki UE. Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży Grupy za rok 2017 wyniosły 112,4 mln zł – informuje serwis.

pb.pl, polityka.pl, sir-kielce.pl, portalspozywczy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net