NBP: Polacy przysłali z zagranicy 16,3 mld zł

W ubiegłym roku Polacy pracujący zagranicą przysłali do kraju blisko 16,3 mld zł. NBP szacuje, że od czasów wejścia Polski do UE suma ta wynosi łącznie 190 mld zł.
Eksperci podkreślają, że kwota, która jest przesyłana do Polski jest dość stabilna i nie ma wpływu na dynamikę PKB. Ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju dr Marian Szołucha jest zdania, że zadaniem państwa jest stworzenie młodym warunków, które zachęcą ich do pozostania w kraju, a więc głównie o warunki prowadzenia biznesu. – W pierwszej kolejności Polska powinna pozwolić swoim obywatelom – również tym, którzy wyjechali z kraju – działać, rozwiązywać im ręce, obniżyć dla nowozakładanych firm obciążenia podatkowe, ale też bariery biurokratyczne – jak mówi teoria ekonomii – bariery wejścia na rynek – zaznacza dr Marian Szołucha z Centrum im. W. Grabskiego.
– Młodzi ludzie w bardzo wielu przypadkach zakładają bądź chcieliby założyć firmy. Tymczasem u nas jest to proces ciągle skomplikowany. Obciążenia, zwłaszcza te ZUS-owskie, są bardzo wysokie, przez co biznes prowadzony za granicą jest po prostu łatwiejszy, może być bardziej dochodowy – dodaje dr Szołucha. Największy strumień pieniędzy płynie do Polski z Niemiec, chociaż jest tam o 71 tys. mniej Polaków niż w w Wielkiej Brytanii.
Szy/radiomaryja.pl
Przekaż wieści dalej!