18 maja 2024
Gospodarka i prawo

Polska i Litwa dogadały się z Ukrainą ws. tranzytu zboża. Odpowiedzialność bierze na siebie Wilno

– Tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę będzie trafiał do portu Kłajpeda na Litwie i tam będzie przechodził wszystkie konieczne kontrole. Odpowiedzialność za to bierze na siebie strona litewska – podaje portal kresy.pl. Dotychczas miało się to odbywać na granicy polsko-ukraińskiej.

Wczoraj rano minister rolnictwa Robert Telus rozmawiał zdalnie z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim oraz ministrem rolnictwa Litwy Kęstutisem Navickasem. Tematem rozmowy był tranzyt ukraińskiego zboża do portu w Kłajpedzie na Litwie.

Ustalono, że kontrole tranzytu zboża przejdą do portu litewskiego. Litwa wzięła na siebie odpowiedzialność za kontrolę jakości zboża. Wcześniej kontrole odbywały się na granicy polsko-ukraińskiej.

– Dogadaliśmy ważną sprawę. To dobra sprawa w budowaniu korytarza solidarnościowego. Od jutra kontrole transportów z Ukrainy będą mogły odbywać się w portach litewskich (…). Strona litewska bierze całkowitą odpowiedzialność za te kontrole – przekazał minister Telus.

Minister dodał, że tranzyt odbywać się będzie w systemie SENT, czyli „tak jak do tej pory, pod ścisłym nadzorem”. Podkreślił, że jest to możliwe dzięki zbudowaniu przez Polskę korytarzy transportowych.

– To jest dobra sprawa w budowaniu tego tranzytu, w budowaniu, tego korytarza solidarnościowego, który myśmy, jako Polska zbudowali w Europie – przekonywał minister rolnictwa.

Przedwczoraj minister Telus powiedział, że „jest to bezpieczne”, gdyż tranzyt zboża z Ukrainy będzie jechał przez Polskę zaplombowany. Natomiast „jakość kontrolowanego zboża będzie już po stronie litewskiej”.

– A nam to nie przeszkadza, bo i tak to nie wpływa na polską wieś – twierdził minister.

kresy.pl

fot. X/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net