Polska największym importerem rosyjskiego LPG w UE

– Polska tkwi w pułapce energetycznej Putina. Kraj, który najbardziej wspiera Ukrainę i domaga się sankcji przeciwko Rosji, jest największym importerem rosyjskiego gazu LPG – podają media w Niemczech.

– Polska wspiera Ukrainę od wybuchu wojny jak żaden inny kraj w Europie udzielając jej pomocy politycznej, wojskowej i humanitarnej. Polska przyjęła w ciągu roku dziewięć milionów ukraińskich uchodźców, z których 1,5 mln nadal tu zamieszkuje, a 200 tys. ukraińskich dzieci uczy się w polskich szkołach – podaje „Die Welt”.

Warszawa zabiega o ostre sankcje przeciwko Kremlowi. Autor tekstu, Tobias Kaiser przytacza słowa prezydenta Andrzeja Dudy, że Polska i Ukraina rozmawiają ze sobą o przeszłości bez tematów tabu.

– O jednym nieprzyjemnym temacie polski prezydent raczej nie rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem – o tym, że Polska przekazuje Rosji nadal setki milionów euro – podkreśla.

– Krótko przed wizytą prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w Warszawie okazało się, że Polska jest największym wśród krajów UE odbiorcą gazu skroplonego LPG – czytamy.

Wyliczenia Forum Energii wskazują, że do Polski trafia dwie trzecie całego rosyjskiego eksportu LPG do UE.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

LPG to gaz skroplony złożony głównie z butanu i propanu. Nie należy mylić go z LNG złożonego z metanu.

Państwa UE w ubiegłym roku kupiły w Rosji LPG za 1,1 mld euro. Większość zakupiła Polska. Kolejne państwa z największą ilością zakupionego paliwa to Łotwa, Bułgaria i Finlandia.

– Kierowcy skazani są na dostawy z Rosji, gdyż polskie rafinerie mogą pokryć zaledwie 16 proc. zapotrzebowania. Sytuację pogarsza fakt, że Polska nie dysponuje wystarczającą siecią magazynów na gaz LPG. Istniejące magazyny mogą pomieścić zaledwie 4 proc. rocznego zapotrzebowania – podaje portal „Deutche Welle”.

dw.com

fot. ilustracyjne/fot. David Villa/CC BY 2.0/Flickr

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net