4 kwietnia 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Duński gaz zamiast rosyjskiego?

foto: Pixabay
foto: Pixabay

– Polska nie zamierza przedłużać długoterminowej umowy z Gazpromem na dostawę gazu, po tym, gdy aktualna wygaśnie w 2022 roku – powiedział wczoraj Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Zdaniem niektórych ekspertów, tego rodzaju zapowiedzi wygłaszane już teraz mogą mieć na celu wywarcie nacisku na Gazprom, z którym aktualnie negocjuje PGNiG, i że może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. 

W najbliższą środę Piotr Naimski ma udać się do Danii, by tam rozmawiać o projekcie Baltic Pipe. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności połączenia. – Baltic Pipe to połączenie z Danią, które jest elementem całego korytarza norweskiego. Ma on połączyć Polskę ze złożami, w których udziały posiada już PGNiG. Jest to zatem wielki projekt i wymaga kooperacji nie tylko Danii, ale także Norwegii z Danią. Przedsięwzięcie jest bardzo ambitne i Polacy muszą udowodnić, że będzie popyt na skandynawski gaz. Czy połączenie będzie opłacalne, ma pokazać studium wykonalności, które przeprowadzają obecnie Gaz-System, czy polski operator gazociągu, i Energinet, czyli duński operator .

Roczna konsumpcja gazu w Polsce nie przekracza 15 mld m3. W razie realizacji projektu Polska miałaby zyskać całkowitą niezależność od dostaw z Rosji. Warto  dodać, że część zapotrzebowania na błękitne paliwo, oprócz importu, jest zaspokajana przez lokalne wydobycie, wynoszące ok. 4 mld m3 rocznie.

miecz/money.pl, polskieradio.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net