10 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

Polsko-duński spór graniczny zakończony? Minęło 40 lat

Polskie MSZ poinformowało o zakończeniu trwającego od 40 lat sporu dotyczącego granicy morskiej z Danią. Do porozumienia doszło w związku z rozmowami na temat tzw. Baltic Pipe, czyli polsko-duńskiego gazociągu.

Pixabay

– Po kilku rundach intensywnych negocjacji Dania i Polska uzgodniły przebieg morskiej granicy – poinformował resort. Wcześniej pojawiły się mocne przesłanki wskazujące, że brak zgody co do granic może poważnie zaszkodzić projektowi.

Aby ustalenia weszły w życie, muszą zostać jeszcze formalnie zaakceptowane przez rządy obu państw. To jednak zdaje się być formalnością.

– Znaczne przybliżenie się do zakończenia ponad 40-letniego sporu jest powodem mojej wielkiej satysfakcji. Ponieważ Umowa opiera się na sprawiedliwym rozwiązaniu, jestem przekonany, że przysłuży się wzmocnieniu naszych dwustronnych stosunków i współpracy, jak również przyczyni się do zapewnienia przejrzystości prawnej w regionie Morza Bałtyckiego – czytamy w komunikacie MSZ wypowiedź Jacka Czaputowicza.

Spór z Danią dotyczył niewielkiego obszaru 3,6 tys. km kwadratowych na południe od Bornholmu. Według Traktatu o prawie morza z 1982 roku, każdy kraj nadmorski ma prawo wykorzystywać jako wyłączną strefę ekonomiczną obszar morza do 200 mil morskich od jego wybrzeża. W przypadku Polski i Danii, obszary te częściowo pokrywały się.

money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net