23 maja 2024
Gospodarka i prawo

Ponad milion obcokrajowców objętych ubezpieczeniem w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował, że na koniec listopada minionego roku ponad milion obcokrajowców objętych było ubezpieczeniem społecznym. Zdecydowaną większość stanowią Ukraińcy, zaś na drugim miejscu znaleźli się Białorusini.

– Na koniec listopada 2022 roku zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w #ZUS było 1,067 mln #cudzoziemcy – napisano na oficjalnym profilu ZUS na Twitterze.

Zdecydowaną większość obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS stanowili Ukraińcy. Ubezpieczeń objętych było ponad 753 tys. z nich. Drugie miejsce zajęli Białorusini, choć stanowili oni już zdecydowanie mniejszą grupę, bo niecałe 106 tys..

Na trzecim miejscu spośród liczby obcokrajowców objętych ubezpieczeniem społecznym znaleźli się Gruzini w liczbie niecałych 28 tys..

Portal dorzeczy.pl przypomina, że od 24 lutego ubiegłego roku do Polski z samej tylko Ukrainy wjechało ponad 9 mln osób. Z kolei niecałe 7,24 mln wyjechało.

Milion obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS został osiągnięty w październiku. Wówczas liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem wyniosła 1,06 mln. Było to 6 proc.. wszystkich osób ubezpieczonych w ZUS.

– Wzrost liczby ubezpieczonych w polskim systemie obcokrajowców notowany jest od dłuższego czasu. Jeszcze w 2021 r. zarejestrowanych cudzoziemców w ZUS było 816 tys., w 2020 r. niecałe 690 tys. Obecna liczba jest 11-krotnie większa niż 10 lat temu – podaje dorzeczy.pl.

– Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, liczba cudzoziemców na koniec października 2022 r. przekroczyła 1,13 mln osób, a więc jest o 14 tys. większa niż we wrześniu – podkreślono.

dorzeczy.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net