6 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

Popularny serwis przegrał w sądzie. Uznano, że chomikuj.pl narusza prawa autorskie filmowców

– Poznaliśmy finał dziesięcioletniej sprawy, w której filmowcy domagali się w sądzie uznania serwisu Chomikuj.pl winnym naruszenia praw autorskich. Jak podały Wirtualne Media, Sąd Najwyższy sporządził uzasadnienie wyroku w sprawie pozwu Stowarzyszenia Filmowców Polskich przeciwko portalowi. Sąd orzekł na korzyść artystów i stwierdził, że platformy udostępniające nielegalne treści od swoich użytkowników będą również pociągane do odpowiedzialności za współsprawstwo bezpośrednie – czytamy na portalu gram.pl.

Serwis chomikuj.pl przegrał w sądzie i uznano, że jest winien naruszenia praw autorskich. Wyrok sprawia, że twórcy będą mogli pozywać również inne serwisy, które udostępniają nielegalne treści swoich użytkowników.

– Tym samym takie strony jak Chomikuj.pl nie będą już kwalifikowane wyłącznie jako pomocnictwo w naruszeniu praw autorskich. Zobowiązane będą również do usunięcia nielegalnie udostępnionych materiałów, a także do blokowania do nich dostępu w przyszłości w przypadku każdego powiadomienia od właściciela praw autorskich. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu z wyroku z 27 maja 2022 roku (II CSKP 3/22), uznał serwis Chomikuj.pl za bezpośrednio odpowiedzialny za naruszenie autorskich praw majątkowych – podaje portal.

Dominik Skoczek, dyrektor w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich powiedział, że „wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję żeby tylko uciec od odpowiedzialności”.

– To się jednak nie udało. Uzasadnienie wyroku SN potwierdza trafność wcześniejszego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jest ono naszym zdaniem bardzo korzystne i potwierdza w zasadzie wszystkie podstawy odpowiedzialności, które dowodziliśmy w procesie. Zawiera wiele ocen, które będą miały ogromne znaczenie dla odpowiedzialności platform internetowych, niezależnie od przepisów, które wdrażać będą do prawa polskiego dyrektywę z 17 kwietnia 2019 roku w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. dyrektywę DSM) – mówił Skoczek.

Z kolei dr Tomasz Targosz, reprezentant SFP-ZAPA w postępowaniu przeciwko operatorowi platformy Chomikuj.pl wskazuje, że wyrok Sądu Najwyższego „idzie o wiele dalej niż powtórzenie tez przedstawionych we wcześniejszych wyrokach TSUE”.

– Sąd Najwyższy wprost wskazał, że art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a zatem co do zasady wszystkie środki w nim wymienione, w tym odszkodowanie w postaci dwukrotności tzw. stosownego wynagrodzenia, nie są ograniczone do bezpośredniego sprawcy naruszenia, stanowiąc ogólnie o osobie, która dopuściła się naruszenia praw autorskich na szkodę uprawnionego. Innymi słowy, Sąd Najwyższy przesądził, że art. 79 ustawy o prawie autorskim stosuje się do tzw. pośrednich naruszycieli, a zatem podmiotów, co do których stosunkowo powszechnie uważano, iż mogą jedynie odpowiadać za ułatwienie dokonanych przez tzw. użytkowników naruszeń (pomocnictwo) – wyjaśnił.

gram.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net