16 maja 2024
Gospodarka i prawo

Postępowanie UOKiK ws. cen Orlenu

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że urząd „wszczął wczoraj postępowanie wyjaśniające ws. cen rynkowych paliw”. Zaznaczył, że urząd wystąpił już z żądaniem szczegółowych informacji.

Prezes Chróstny podkreślił, że postępowanie prowadzone jest w sprawie, nie zaś przeciwko komuś. Prezes przekazał, iż UOKiK zwrócił się do największych podmiotów na rynku paliw o informacje i dane dotyczące podstaw kształtowania się cen paliw na rynku.

W przyszłym tygodniu UOKiK ma zażądać kolejnych informacji.

– Chcemy drobiazgowo wyjaśnić tę sytuację – zapewnił Chróstny, prezes UOKiK.

Afera dotycząca zawyżania przez Orlen cen paliw w ostatnich miesiącach doczekała się wielu zgłoszeń. Poza UOKiK, zawiadomienia trafiły do NIK i do prokuratury. Samorządowcy, którzy poinformowali prokuraturę chcieli, by UOKiK sprawdził, czy Orlen nie zawyżał wcześniej sztucznie cen.

Samorządowcy podkreślili, że w ostatnich miesiącach 2022 roku ropa staniała, jednak ceny paliw w Polsce pozostały bez zmian. Wyliczono również potencjalne straty przewoźników z tego powodu.

Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław wskazał, że tylko w grudniu wydatki spółki na paliwo wzrosły o prawie milion złotych.

– To cena, jaką wszyscy płacimy za monopol Orlenu – stwierdził Balawejder.

Z kolei 3 mln zł strat dotyczy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jej przewodniczący Kazimierz Karolczak oczekuje, że UOKiK wyjaśni, czy spółki paliwowe zawyżały ceny w ostatnich miesiącach minionego roku.

rmf24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net