Pracownica koncernu Coca-Cola skazana m.in. za korporacyjne szpiegostwo

Chemiczka pracująca dla Coca-Coli trafi na 14 lat do więzienia. Kobieta kradła tajemnice handlowe oraz prowadziła szpiegostwo gospodarcze. Zyskiwał na tym m.in. rząd Chin.

Xiaorong You, 59-letnia chemiczka koncernu Coca-Cola została skazana na 14 lat więzienia, trzy lata pod nadzorem oraz grzywnę w wysokości 200 tys. USD. Wyrok wydał sąd federalny w Greensville w Tennessee.

Kobietę skazano za spisek mający na celu kradzież tajemnicy handlowej o łącznej wartości 120 mln USD, posiadanie tajemnic handlowych oraz szpiegostwo gospodarcze.

– Skradzione tajemnice handlowe dotyczyły preparatów niezawierających bisfenolu A (BPA), służących do produkcji puszek do napojów. Wykradzione informacje należały do takich firm jak AkzoNobel, BASF, Dow Chemical, PPG, Toyochem, Sherwin-Williams i Eastman Chemical, a ich opracowanie kosztowało 120 milionów dolarów. Z informacji Departamentu Sprawiedliwości USA wynika, że działania You i jej chińskiego wspólnika, Weihai Jinhong Group, wspierał rząd Chińskiej Republiki Ludowej, przekazując fundusze na założenie w Chinach nowej firmy produkującej puszki wolne od BPA – podaje tvn24.pl.

– Kiedy firmy inwestują ogromne ilości czasu i pieniędzy w rozwój światowej klasy technologii tylko po to, by zostały one skradzione, wyniki są druzgocące. Oskarżona zamierzała wzbogacić nie tylko siebie i swoich partnerów z Chin, ale także chiński rząd – powiedział zastępca prokuratora generalnego Kenneth A. Polite Jr. z Wydziału Karnego Departamentu Sprawiedliwości.

– Przestępstwa takie zagrażają zarówno firmom będącym ofiarami, jak i bezpieczeństwu ekonomicznemu całego narodu. Ta sprawa powinna być ostrzeżeniem dla osób, którym powierzono cenne tajemnice handlowe: jeśli złamiesz prawo, zostaniesz ukarany – dodał.

You miała uzyskać dostęp do tajemnic handlowych, gdy pracowała w koncernie Coca-Cola w Atlancie oraz Eastman Chemical Company w Kingsport w Tennessee. Tam pracowała jako główny inżynier ds. globalnych badań w latach 2012-2017.

Departament Sprawiedliwości podkreślił, że You w obu firmach „była w wąskim gronie pracowników z dostępem do tajemnic handlowych”.

Do niedawna BPA stosowano do powlekania puszek i innych pojemników na żywność i napoje od wewnątrz. Miało to pomóc zminimalizować utratę smaku i zapobiec korozji pojemnika lub reakcji z żywnością.

– Ze względu na potencjalne zagrożenia dla zdrowia związane z bisfenolem A, firmy zaczęły szukać alternatyw niezawierających BPA. Opracowanie ich było bardzo kosztownym i czasochłonnym procesem – podał Departament Sprawiedliwości już po publikacji wyroku.

tvn24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net