Prawie 300 firm pozywa rząd za bezprawny lockdown. „To pierwszy ale nie ostatni taki pozew”

Sławomir Grzyb z Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej powiedział PAP, że „za spowodowanie strat finansowych po niezgodnym z prawem wprowadzeniu lockdownów, 279 przedsiębiorców gastronomicznych pozwało Skarb Państwa na 211 mln zł”. Dodał, że to pierwszy tego typu pozew, zaś nad kolejnym IGGP już pracuje.

Sekretarz generalny IGGP Sławomir Grzyb podkreślił, że obecnie 279 przedsiębiorców złożyło pozew za bezprawny lockdown, jednak nie są to wszystkie firmy i nie ostatni pozew zbiorowy w tej sprawie.

– Ten pierwszy złożyliśmy 8 listopada br. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Oświadczenia do niego złożyło 279 podmiotów gospodarczych prowadzących łącznie 385 lokali gastronomicznych. To jednak nie jest pełna lista firm, w kolejnych dniach do pozwu dołączy 21 przedsiębiorstw – powiedział Grzyb.

Jak dodał, do czasu, gdy Sąd wyznaczy ostateczny termin przystąpienia do pozwu, przedsiębiorcy mogą jeszcze dołączać do pozwu zbiorowego. Według IGGP, przedsiębiorcy obecnie podpisani pod pozwem stracili z powodu lockdownu ponad 211 mln zł. – I na tyle on opiewa – podkreślił Grzyb.

Przedsiębiorcy chcą, by sąd ustalił odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone branży gastronomicznej w okresach 13.03.2020-17.05.2020 oraz 24.10.2020-27.05.2021.

– W naszej ocenie rządzący dopuścili się niezgodnego z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19 – powiedział Sławomir Grzyb.

Sekretarz generalny IGGP zapowiedział, że szykowany jest także drugi pozew. Ten obejmie lokale, które uruchomiono po 13 marca 2020 roku. – Tu jeszcze trwają szacunki poniesionych strat – zaznaczył i dodał, że szanse na zwycięstwo ocenia jako bardzo duże.

– Sądy umarzają kolejne decyzje sanepidu o nałożeniu kar na tych przedsiębiorców, którzy nie zamknęli swoich lokali wbrew zakazom. Co więcej, sanepid będzie musiał zwracać pobrane z tego tytułu kary, które sięgały nawet 30 tys. zł – podkreślił Grzyb.

gazetaprawna.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

2 komentarze do “Prawie 300 firm pozywa rząd za bezprawny lockdown. „To pierwszy ale nie ostatni taki pozew”

 • 16 listopada 2021 o 09:19
  Permalink

  Ciekawe,że są lokale,które na lockdoenie nie stracili bo mają obsługę na umowach ,wykazywali dochody itd,itd

  Odpowiedz
 • 16 listopada 2021 o 10:15
  Permalink

  Po raz pierwszy ciesze sie że cześć sedziów jest wręcz wroga PiSowi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net