21 czerwca 2024
Gospodarka i prawo

Projekt o SN wycofany. „Będzie pewnie procedowany w późniejszym czasie”

Po wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, posłowie PiS wycofali z porządku obrad Sejmu pracę nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

– Marszałek Sejmu podjęła tę decyzję w związku z apelem prezydenta Dudy na wniosek szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego – powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek.

– Ten temat wymaga szerszej analizy i konsultacji. Takie głosy płynęły z różnych środowisk politycznych. Projekt zostaje zdjęty z obrad i będzie procedowany pewnie w późniejszym czasie – dodał.

Zaznaczył, że od tempa konsultacji zależy, kiedy projekt ponownie trafi pod obrady Sejmu. Zwrócił też uwagę, że „wszystko wskazuje na to”, że nie odbędzie się zaplanowane na wtorek posiedzenie Sejmu w tej sprawie.

Wcześniej projekt skrytykował prezydent Andrzej Duda. TUTAJ więcej informacji na ten temat.

Według proponowanych wcześniej zmian w ustawie o SN, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów rozstrzygać miał Naczelny Sąd Administracyjny. Uprawnienia w tej sprawie straciłaby niedawno utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Projekt przewidywał też zmiany w sprawie tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. To nowa instytucja wprowadzona przez prezydencką nowelizację latem tego roku. Obecnie wniosek może złożyć strona postępowania przez danego sędziego. Nowelizacja nadawała takie prawo z urzędu przez sam sąd.

wp.pl / kontrrewolucja.net

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net