2 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

Przydomowe schrony. Rząd pracuje nad znacznym ułatwieniem budowy własnego bunkra

Rząd pracuje nad znaczącym ułatwieniem dla osób, które chciałyby zbudować własny schron lub ukrycie doraźne. Obiekty tego typu nie wymagałyby pozwolenia na budowę.

TVN24 podaje, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej budowę przydomowych schronów. Będzie to zmiana w ustawie Prawo budowlane oraz niektóre inne ustawy.

Rząd podkreślił, że mimo częstych zmian w prawie w ostatnim czasie w kwestii budownictwa, znajdują się w nim „regulacje, które są nieadekwatne do stopnia skomplikowania inwestycji”. Dlatego w planach jest poszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę.

Według założenia, wymagane będzie jedynie zgłoszenie, zaś dla części obiektów nawet te nie będzie wymagane. Według zapowiedzi, projekt ustawy ma zostać przyjęty w II kwartale tego roku.

W katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, wymagających zgłoszenia mają zostać dodane również niewielkie kioski i pawilony sprzedaży ulicznej. Zabudowa nie może być większa, niż 15 m2.

– Ponadto – w ramach zapowiadanego projektu – zapowiedziano uregulowanie kwestii budowy przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych o powierzchni użytkowej do 35 m2 służących ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych. Planowane jest zwolnienie budowy przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz umożliwienie ich budowy na podstawie zgłoszenia – podaje tvn24.pl.

Zgłoszenia nie będą wymagały natomiast maszty flagowe i maszty do kamer do monitoringu o wysokości do siedmiu metrów. Nie będzie trzeba też zgłaszać budowy drobnych obiektów przy boiskach, kortach, i bieżniach. Chodzi o szatnie, niewielkie trybuny czy zadaszenia ławek.

Tu należy zaznaczyć, że będzie ograniczenie względem powierzchni całej działki. Dotyczyć to ma również mikrowiatraków o łącznej wysokości nie większej, niż trzy metry oraz bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności do 5 m3.

tvn24.pl

fot. ilustracyjne / fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net