Rada Etyki Mediów: Można nazywać PiS „zorganizowaną grupą przestępczą”

Rada Etyki Mediów potwierdziła, że „nazwanie członków Prawa i Sprawiedliwości 'zorganizowaną grupą przestępczą' nie narusza zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów”. Jak podkreślono, sformułowanie to nie przekracza dopuszczalnych granic wypowiedzi publicystycznej. Ponadto samo pojęcie „zorganizowanej przestępczości” jest szerokie i nieprecyzyjne.

1 lutego Piotr Maślak w Radiu TOK FM nazwał PiS „zorganizowaną grupą przestępczą”. Część słuchaczy zgłosiła sprawę do Rady Etyki Mediów.

Rada orzekła, że wypowiedź Maślaka nie przekracza granic wypowiedzi publicystycznej, niezależnie od uczuć autorów skarg. Ponadto pojęcie „zorganizowanej przestępczości” jest bardzo pojemne i nieprecyzyjne.

Dołóż cegiełkę do prawdziwie niezależnych, bezpartyjnych mediów.
KLIKNIJ TUTAJ i pomóż nam się rozwijać. Za każdą wpłatę serdecznie dziękujemy!

– Oczywiście, użycie tego pojęcia w odniesieniu do partii politycznej może wydawać się nadużyciem – jednak czyż działalność niektórych partii politycznych nie spełnia co najmniej części, jeśli nie wszystkich elementów definicji? – powiedział Wojciech Dorosz.

Określenie „zorganizowana grupa przestępcza” wobec PiS padło także wcześniej. Prof. Wojciech Sadurski 10 listopada 2018 roku na Twitterze napisał, że „żaden przyzwoity człowiek nie powinien iść w paradzie obrońców białej rasy, którzy na chwilę schowali swe falangi i swastyki, w zmowie ze zorganizowaną grupą przestępczą PiS”. Sprawa trafiła do sądu. PiS przegrał w I jak i w II instancji.

– W uzasadnieniu wyroku z 18 czerwca 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie odniósł się do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o ochronie wolności wypowiedzi. Zaznaczył, że władza musi być gotowa nawet na daleko idącą krytykę ze strony obywateli. W listopadzie 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie w pełni podzielił ustalenia sądu okręgowego. z wyrokami niezawisłych sądów. – Dlatego właśnie REM uznała, że określenie „zorganizowana grupa przestępcza”, użyte w wypowiedzi publicystycznej w odniesieniu do partii politycznej, nie tylko nie narusza zasad , ale i nie przekracza granic dopuszczalnej krytyki – zaznaczył Dorosz.

wirtualnemedia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.