22 maja 2024
Gospodarka i prawo

Raport PIE: Gospodarka bardziej ucierpiała od lockdownu niż wybuchu wojny

– Spadki wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień firm wynikają w większym stopniu z lockdownów niż z wojny w Ukrainie – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

„Szok pandemiczny, szok wojenny, czyli jak firmy reagują na kryzysy” to tytuł raportu PIE. Porównano nastroje i reakcje z trzech okresów: Początku Wielkiej Histerii, jej szczytu w kwietniu 2021 roku i z początkowego okresu inwazji Rosji na Ukrainę.

– Początek pandemii był wyjątkowym szokiem dla polskich przedsiębiorstw, wskaźnik nastrojów osiągnął wówczas bardzo niski poziom 52,2 pkt, co oznacza znaczną przewagę nastrojów negatywnych nad pozytywnymi – napisano w raporcie.

Pozostałe dwa okresy przyjęte zostały łagodniej. Szczyt Wielkiej Histerii nie był tak dramatycznie odbierany przez przedsiębiorców, jak jej początek.

Wyraźnego szoku nie dostrzeżono również po inwazji Rosji na Ukrainę. Przedsiębiorcy wskazali jednak, że najważniejszą barierą prowadzenia działalności jest „niepewność sytuacji gospodarczej”.

Analitycy PIE podkreślają, że spadki w wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień bardziej wywoływał lockdown, niż wojna poza naszymi granicami. Na początku Wielkiej Histerii – według raportu – przedsiębiorcy mieli panikować „na rozprzestrzenianie się COVID-19 w Polsce i związany z tym całkowity lockdown gospodarczy na terenie kraju”.

– Wskaźnik nastrojów przedsiębiorców osiągnął w tamtym momencie bardzo niski poziom (52,2 pkt przy poziomie neutralnym wynoszącym 100 pkt), co oznacza, że zdecydowanie przeważały nastroje negatywne – powiedziała Katarzyna Dębkowska z PIE.

Spadek wartości sprzedaży zanotowało wówczas prawie 60 proc. firm. W szczycie Wielkiej Histerii spadek wynosił już 39 proc.. W kwietniu tego roku, czyli ponad miesiąc po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej i po zniesieniu większości niepotrzebnych, szkodliwych i absurdalnych restrykcji, spadek zaobserwowało 24 proc. firm.

money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net