Raty kredytów rosną. RPP podniosła stopy procentowe bardziej, niż zakładali pesymiści

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe o 1 pproc.. To więcej, niż zakładali jeszcze wczoraj ekonomiści w pesymistycznym scenariuszu.

Jak podawaliśmy wczoraj, ekonomiści spodziewali się podniesienia stóp procentowych o 0,5 pproc., ewentualnie o 0,75 pproc.. Tyle wystarczyłoby, by raty kredytów mieszkaniowych znacząco wzrosły. Przy kredycie na 400 tys. zł, oznaczałoby to wzrost miesięcznych rat do powyżej 3 tys. zł miesięcznie. RPP jednak wytoczyła „ciężkie działa”.

Główna stawka wzrosła o 1 pproc. i wynosi 4,5 proc.. Portal money.pl podkreśla, że to najwyższy poziom od 2012 roku o siódma podwyżka z rzędu.

– Przed tą serią podwyżek główna stawka wynosiła zaledwie 0,1 proc. i była najniższa w historii. Teraz nie tylko przebiła poziom sprzed pandemii (1,5 proc.), ale też trzykrotnie go przekracza, osiągając najwyższą wartość od grudnia 2012 roku – podkreśla portal.

Jak czytamy, jest to zaskoczenie. Średnia prognoz wskazywała bowiem na podwyżkę o 0,5 pproc.. Niektórzy podawali, że podwyżka może wynieść aż 0,75 pproc. Tymczasem RPP przebiła wszelkie spekulacje.

– W tym momencie w setkach tysięcy polskich domów słychać zgrzytanie zębów. Złotówkowe kredyty zaraz okażą się olbrzymim problemem. A przypominam, że cała polityka polskiego rządu, związana z wojną, jest też ekstremalnie kosztowna – skomentował na Twitterze publicysta „DoRzeczy” Łukasz Warzecha.

money.pl / twitter.com / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net