23 maja 2024
Gospodarka i prawo

Rekord prędkości. Chip przesyła prawie 2 Pbit/s. Szybszy od całego transferu danych w Internecie

Duńsko-szwedzki zespół opracował chip, który przesyła informacje z prędkością prawie 2 mln gigabajtów na sekundę (2Pbit/s). To dwa razy wyższa prędkość, niż obecnie cały transfer Internetu. Naukowcy pracują już nad chipem o prędkości 100 Pbit/s.

Chip wyprodukowali naukowcy z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa i Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Ogłosili przy tym nowy rekord transmisji danych.

Chip przesyła informacje z prędkością 1,8 Pbit/s. Jak podkreślają naukowcy, to mniej więcej dwukrotna prędkość przesyłu danych w całym Internecie.

Urządzenie posiada jedno źródło światła laserowego. Promień w urządzeniu zamienia się w wiele promieni o różnych częstotliwościach.

– Unikalne w naszym systemie jest to, że tworzy grzebień częstotliwości idealnie dopasowany do komunikacji światłowodowej – ma wysoką moc optyczną i wykorzystuje szerokie pasmo znajdujące się w zakresie częstotliwości szczególnie przydatnych w komunikacji optycznej – powiedział prof. Victor Torres-Company z Uniwersytetu Chalmersa.

Co ciekawe, naukowcy uważają, że ich sukces po części wynika z przypadku.

– Niektóre charakterystyczne parametry, które uzyskaliśmy, to dzieło zbiegu okoliczności, a nie efekt zaplanowanego projektu. Jednak dzięki wysiłkom mojego zespołu jesteśmy w stanie odtworzyć cały proces i zapewnić wysoką powtarzalność otrzymanych mikrogrzebieni, które można zastosować w telekomunikacji – podkreślił prof. Torres-Company.

Naukowcy już pracują nad znacznie szybszym chipem. Jak twierdzą, możliwe będzie wytworzenie urządzenia, które będzie przesyłało dane z prędkością 100 Pbit/s.

nczas.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net