Rekordowo wysokie ceny paliwa. LPG na jednej z warszawskich stacji za 3,21 zł

– Nie wiem, co to będzie dalej. Przerobienie auta na gaz przestaje mi się kalkulować – powiedział RMF MF kierowca samochodu, który tankował na jednej z warszawskich stacji LPG, na której cena za litr wynosi 3,21 zł. Radio podkreśla, że to rekordowo wysoka cena. – W przyszłym roku żywność zdrożeje jeszcze bardziej niż w obecnym – mówi o konsekwencjach sytuacji na globalnym rynku gazu mówi analityk sektora spożywczo-rolnego.

Dotychczasowy rekord ceny LPG pochodził z 2012 roku i wynosił 2,87 zł. Według raportu e-petrol.pl, obecnie średnia cena w kraju wynosi 3,11 zł. Na jednej z warszawskich stacji wynosiła zaś ona 3,21 zł.

– Mamy kilka czynników krótkoterminowych, które powinny wiosną ustąpić. LNG uciekło do Azji, bo tam sprzedawany jest drożej. Mamy ograniczoną podaż, po czkawce spowodowanej pandemią koronawirusa. Mamy do tego celowe działania Gazpromu, który ogranicza podaż – chociaż Międzynarodowa Agencja Energii udowodniła mu, że może ją zwiększyć. Gazprom nie chce tego zrobić, bo chce wymusić start kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, omijającego Ukrainę. Jeśli do tego dojdzie jeszcze sroga zima, to gaz będzie drogi. W tym wszystkim są też emocje inwestorów, które powodują znaczne wahania i nieprzewidywalność tego rynku – powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznes Alert.

– Ale po srogiej zimie przyjdzie wiosna i wtedy gaz powinien znów zacząć tanieć. Długofalowo gaz będzie raczej tańszy od innych paliw konwencjonalnych – twierdzi Jakóbik.

Kolejny powód to małe ilości LPG w magazynach na całym kontynencie oraz trudności z importem gazu ziemnego z Rosji.

– Skoro ceny nośników, czyli surowca, z którego produkuje się gaz LPG, idą w górę, to cena autogazu też musi iść w górę. Gaz zdrożał 300 proc. w ciągu pół roku – powiedział Adam B. Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Warto zwrócić uwagę, że Jarosław Kaczyński 10 lat temu – słusznie krytykując rząd – przypomniał, że około połowa ceny paliwa to nałożone przez państwo podatki. Oczywiście, gdy to jego ekipa jest przy władzy, temat ten – podobnie jak wiele innych – zniknął w odmętach zapomnienia.

Ceny gazu – co nadal nie jest oczywiste dla wielu ludzi – mają bezpośredni wpływ na ceny wszystkiego innego. Poza wyższym rachunkiem za używanie kuchenki gazowej, ogrzewanie domu czy zatankowanie auta, rosną ceny wielu produktów, co z kolei powoduje wzrost jeszcze kolejnych.

Gaz ziemny to 80 proc. kosztów produkcji nawozów rolniczych. Ekonomista Credit Agricole, analityk sektora spożywczo-rolnego Jakub Olipra powiedział, że te „zdrożały już kilkukrotnie i będą coraz droższe”.

– W pierwszej kolejności wysokie ceny nawozów uderzają w producentów zbóż i roślin oleistych. Już obecnie mamy wysokie ceny zbóż i roślin oleistych, co wynika z tego, że są niskie światowe zapasy. Wzrost kosztów produkcji będzie zniechęcał rolników do stosowania nawozów, bo będą drogie, jeżeli nie będą oni stosować nawozów, to produkcja będzie mniej wydajna. Będzie jej po prostu mniej, czyli szanse, że odbudujemy zapasy zbóż i roślin oleistych w kolejnym sezonie, są bardzo małe. Ten szok, który na początku będzie się rozlewał na produkcję roślinną, później znajdzie odzwierciedlenie również w produkcji zwierzęcej, która będzie droższa ze względu na droższe pasze. W konsekwencji to przełoży się na wzrost cen mięsa, produktów mlecznych czy jaj. Przyszły rok przyniesie jeszcze większy wzrost cen żywności, niż mieliśmy do czynienia w tym roku – zapowiada Olipra.

– Jeśli weźmiemy również pod uwagę bardzo wysokie ceny ropy […], drożejącą energię elektryczną czy węgiel, a co za tym idzie koszty usług czy ceny żywności i innych produktów – to w przyszłym roku szykuje się nam istny inflacyjny rollercoaster – podaje rmf24.pl.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Rekordowo wysokie ceny paliwa. LPG na jednej z warszawskich stacji za 3,21 zł

  • 15 października 2021 o 08:46
    Permalink

    Drogo ???? Chyba żart. Już ceny LPG na stacjach potrafią sięgać 3,27. Tak więc macie nie aktualny artykuł. Pozdro

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net