27 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

Rodziny zgłaszają separacje i usamodzielnienie, bo dzięki temu mogą otrzymać sporo pieniędzy więcej „na węgiel”. Wystarczy oświadczenie, a urzędnicy nie mają jak ich weryfikować

Portal prawo.pl podaje, iż „od kilku tygodni dynamicznie rośnie liczba małżeństw deklarujących faktyczną separację, a także skonfliktowanych domowników i usamodzielnionych dorosłych dzieci”. Jak podkreślono, to efekt dodatku węglowego. W ten sposób poszczególne rodziny mogą otrzymać nawet do kilkunastu tysięcy złotych więcej. Dla przykładu, już teraz w jednej z gmin o dodatek na węgiel ubiega się pięć razy więcej gospodarstw domowych, niż znajduje się pieców w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Money.pl przypomina, że „Ustawa o dodatku węglowym przewiduje dopłatę w wysokości 3 tys. zł, która przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego”. Nabór wniosków działa od 17 sierpnia.

Okazuje się, że dzieje się to, o czym mówili krytycy pomysłu dofinansowywania zakupu węgla. Rodziny „dzielą się” na kilka gospodarstw domowych w ramach jednego budynku.

Aby otrzymać pieniądze, wystarczy oświadczenie. Nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. W efekcie, jeśli rodzina podzieli się formalnie na pięć gospodarstw domowych – jedno złożone z rodziców, a pozostałe cztery po jednym dorosłym dziecku – mogą otrzymać nie 3, ale 15 tys. zł. I to mimo tego, że w budynku jest jeden piec.

– Coraz częściej małżonkowie, którzy mają dwie nieruchomości, oświadczają, że są w faktycznej separacji, aby wziąć dodatek węglowy na każdą nieruchomość – podkreśla portal prawo.pl. Następnie podaje przykład „cudownego rozmnożenia” pieców w gminie Niedźwiedź w woj. małopolskim. W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków znajdowało się 3 tys. pieców. Obecnie zaś zgłosiło się do dopłat 15 tys. gospodarstw domowych.

– Sporo tych, którzy składają wniosek o dodatek węglowy, twierdzi, że prowadzi gospodarstwo jednoosobowe i jak my mamy to sprawdzić? – pytają urzędnicy.

Samorządowcy zwracają uwagę na definicję gospodarstwa domowego zawartą w ustawie o dodatku węglowym. Obejmuje ona zarówno najemców jak i użytkowników oraz właścicieli nieruchomości.

Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora departamentu elektroenergetyki i gazu w ministerstwie klimatu ogłosiła, że „widzimy potrzebę doszczelnienia systemu”.

– Ale jej zdaniem, gminy mogą eliminować niektóre patologie, gdyż mają narzędzia, aby weryfikować prawdziwość składanych oświadczeń i samodzielność gospodarowania dorosłych dzieci, np. żądając PIT lub (dowodu – przyp. red.) posiadania dochodu. Gminy mogą posiłkować się też deklaracjami śmieciowymi lub innymi świadczeniami przyznawanymi przez gminę – podaje prawo.pl.

– Jaka jest podstawa żądania przez nas PIT? Zgodnie z przepisami mamy weryfikować zgodność wniosku tylko z ewidencją emisyjności budynków – odpowiada burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego Paweł Mierzwiak.

Urzędnicy wskazują natomiast, że z oświadczeń śmieciowych nie można wskazać, kto z kim mieszka.

money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net