Rosyjscy właściciele ziemscy. Rekordziści mają ponad milion hektarów. Bill Gates przy nich to pikuś

Były rosyjski minister rolnictwa Aleksander Tkaczow posiada 660 tys. hektarów ziemi. Jest jednym z największych posiadaczy ziemskich w Rosji.

Forbes.ru przygotował ranking posiadaczy ziemskich w Rosji. Firma Agrocomplex N.I. Tkaczew znalazła się na pierwszym miejscu pod względem posiadanej wartości ziemi. 660 tys. hektarów wyceniono na 940 mln euro (prawie 4,3 mld zł).

Firma powstała w 1993 roku z inicjatywy ojca byłego ministra. Obecnie składa się na nią 60 firm zajmujących się produkcją roślinną, pasz dla zwierząt, hodowlą zwierząt na mięso, produkcją mleka, ogrodnictwem oraz przetwórstwem.

– Grupa Prodimex, założona w 1992 roku przez Igora Chudokormowa, jest także jednym z największych właścicieli ziemskich w Rosji. Posiada 892,2 tys. hektarów o wartości w przeliczeniu 722 mln euro. Firma odniosło ostatnio korzyści ze znacznego wzrostu wartości ziemi w centralnej regionie czarnoziemów. Obecnie Prodimex posiada również 16 fabryk, które produkują około 1,5 miliona ton cukru rocznie – czytamy na farmer.pl.

Pod względem powierzchni, największym posiadaczem jest firma Miratorg, którą w 1995 roku założyli bracia Linijkow: Aleksandr i Victor. Firma zwiększyła swój stan posiadania z 666 tys. do 1,047 mln ha w ciągu ostatnich siedmiu lat. Wartość ziemi wyceniono na 545 mln euro (niecałe 2,5 mln zł). Miratorg zajmuje się produkcją mięsa.

Podobne plany posiadania ogłosił Władimir Jewtuszenkow, szef gospodarstwa rolnego „Step”. Na razie jednak jeszcze mu trochę brakuje – posiada obecnie niecałe 475 tys. ha o wartości 535 mln euro i zajmuje czwarte miejsce na liście za ubiegły rok. Piąte miejsce zajęła grupa firm Rusagro. Założona w 2003 roku firma zajmuje 609 tys. ha o wartości 487 mln euro.

Dla porównania, na początku roku według „Forbesa” Bill Gates stał się największym posiadaczem gruntów rolnych w kraju, posiadając niecałe 100 tys. ha ziemi. Więcej od niego posiada prezes koncernu medialnego Liberty Media Corporation John Malone (890 tys. ha), jednak nie są to grunty rolne, a rancza i lasy. Niecałe 810 tys. ha posiada założyciel CNN Ted Turner. Ziemia ta wykorzystywana jest głównie pod rancza.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.