21 czerwca 2024
Gospodarka i prawo

Rosyjski gaz popłynie do Chin. Gazociąg będzie gotowy za trzy lata

Od ośmiu lat budowany jest gazociąg, który ma połączyć Chiny z rosyjskimi złożami gazu. Planowane zakończenie budowy za trzy lata pozwoli Kremlowi sprzedawać ogromne ilości gazu.

CNBC podało, że Moskwa i Kreml są w końcowej fazie budowy pierwszego rurociągu, który ma przesyłać gaz z Syberii do Szanghaju. Gazociągi Siła Syberii i Siła Syberii 2 mają umożliwić sprzedaż rosyjskiego gazu do Chin i Mongolii.

Budowę rozpoczęto osiem lat temu. Pod koniec 2019 roku budowa dotarła do granicy rosyjsko-chińskiej. Chińskie media podają, że ostatni, południowy odcinek ma zacząć dostawy gazu już w 2025 roku.

Kontrakt na 30 lat o wartości 400 mld USD podpisał Gazprom i China National Petroleum Corp w 2014 roku. Umowę renegocjowano na początku lutego tego roku, a więc krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Ustalono, że Siła Syberii będzie dostarczała Chinom około 10 mld m3 gazu rocznie. Zaznaczono, że od 2025 roku będzie możliwość zwiększenia wysyłki do 38 mld m3 gazu rocznie.

Siła Syberii ma prawie 4 tys. km długości. Rosjanie tworzą również Siłę Syberii 2, która zaczyna się w zachodniej Syberii i prowadzi do Chin przez Mongolię. Ma mieć przepustowość 30 mld m3 gazu rocznie.

Siła Syberii 2 powstaje wolniej z powodu sankcji. Budowa jednak wciąż postępuje.

money.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net