10 czerwca 2024
Gospodarka i prawo

Rząd jeszcze bardziej dociska kierowców. Chce drastycznie podwyższyć przyznawane punkty karne

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego. MSWiA chce podniesienia liczby punktów karnych przyznawanych za najmniejsze nawet przekroczenie prędkości.

– Celem projektu rozporządzenia jest określenie sposobu punktowania i liczby punktów odpowiadających naruszeniu przepisów ruchu drogowego, a także warunków i sposobu prowadzenia ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego, trybu występowania z wnioskami – przekonują autorzy projektu w uzasadnieniu.

Zrozumiałe jest tępienie jazdy po alkoholu czy znaczące przekraczanie prędkości. Jednak przyznawanie ich za nawet niewielkie jej przekroczenie budzi już duże kontrowersje. Jeszcze większe oburzenie związane jest z ogromną ilością punktów karnych za inne kwestie.

Według projektu, punkty karne przyznane mają być nawet za przekroczenie dozwolonej prędkości o mniej, niż 10 km/h. Za przekroczenie prędkości o 31-40 km/h kierowca otrzyma aż 9 punktów karnych.

Za omijanie zapór kolejowych oraz jazdę pod prąd na autostradzie kierowca ma otrzymać 15 punktów karnych. Tyle samo punktów otrzyma także kierowca, który nie udzieli pomocy ofierze wypadku.

Również 15 punktów grozić będzie za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych oraz poleceń wydawanych przez osoby kierujące ruchem drogowym. 15 punktów otrzymać będzie miał kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście.

– Do ewidencji maja być wpisywani wszyscy kierujący pojazdami silnikowymi lub motorowerami, niezależnie od posiadanych przez nich uprawnień do kierowania tymi pojazdami, którzy dopuścili się naruszenia przepisów ruchu drogowego, w tym również osoby posiadające prawa jazdy wydane zagranicą i nieposiadające miejsca zamieszkania na terytorium RP – wskazuje nczas.com.

– Takie założenie pozwoli na gromadzenie informacji o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnionych przez wszystkich kierujących wymienionymi powyżej pojazdami, niezależnie od ich obywatelstwa, miejsca zamieszkania i państwa wydania prawa jazdy bądź pozwolenia – twierdzi w uzasadnieniu MSWiA.

nczas.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net