21 maja 2024
Gospodarka i prawo

Rząd PiS unijnym liderem multikulti. Ściągnięto najwięcej pracowników spoza UE

– W ciągu trzech ostatnich lat Polska ściągnęła blisko 2 mln nowych pracowników spoza Unii Europejskiej – podała „Rzeczpospolita”. Państwo na ziemiach polskich wydało najwięcej wiz pracowniczych z całej UE. Redakcja podkreśliła, że „system kontroli pracowników imigrantów jest iluzoryczny, a wydawania wiz – korupcjogenny”.

Rząd PiS jest unijnym liderem pod kątem wydawania wiz pracowniczych. Żadne państwo w UE nie wydało tyle wiz dla osób spoza unii, co państwo, w którym żyjemy.

– W ciągu trzech ostatnich lat Polska ściągnęła blisko 2 mln nowych pracowników spoza UE. Według danych Eurostatu w 2020 r. wydała 600 tys. wiz pracowniczych dla cudzoziemców na 2,2 mln przyznanych łącznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, rok później już ponad 790 tys. Dla porównania Niemcy zaledwie ponad 18 tys., Czechy – 41 tys., a Włochy – 50 tys. – podała „Rzeczpospolita”.

Ponadto redakcja podkreśliła, że nie ma weryfikacji tego, czy posiadacze wiz faktycznie podjęli zatrudnienie. Ponadto „wyrywkowe kontrole ujawniają gigantyczne nadużycia”.

Wskazano przy tym Łódź. Straż Graniczna wkroczyła do „dużej agencji” zatrudnienia, którą prowadził 40-letni Gruzin.

– Kontrolą objęto 1600 cudzoziemców z Gruzji i Białorusi. Co się okazało? Od połowy ubiegłego roku przedsiębiorca zarejestrował 1647 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom (to „przepustka” do wizy) w urzędzie pracy. Żaden z tych cudzoziemców zatrudnienia nie podjął – napisano.

Ponadto dzięki sfałszowanym dokumentom coraz więcej imigrantów zmierza na Zachód. Teoretycznie pracodawcy i agencje mają obowiązek zgłoszenia do odpowiedniego urzędu faktu, że obcokrajowiec w ciągu siedmiu dni nie podjął pracy.

– Nagminnie tego nie robią – podkreśliła „Rzeczpospolita”.

– Ilu z 790 tys. posiadaczy wiz pracowniczych podjęło pracę, a ilu wykorzystało je tylko po to, żeby się dostać do Polski, a stąd dalej na zachód? Nikt tego nie bada. A liczba wydanych pozwoleń na pracę nie przekłada się na liczbę pracowników. Na koniec 2022 r. zaledwie ponad 1 mln cudzoziemców było ubezpieczonych w ZUS, z tego 746 tys. to Ukraińcy, których przed wojną było w naszym kraju nawet 3 mln – zaznaczyła redakcja.

rmf24.pl

fot. Fb/Mateusz Morawiecki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net