Saudowie rozważają sprzedaż ropy za juany zamiast dolarów. „Petrodolar na glinianych nogach”

Ropa za juany zamiast dolarów oznaczałaby zmianę polityki Arabii Saudyjskiej w rozliczaniu się za ten surowiec po prawie półwieczu. Byłby to także cios w amerykańską walutę.

Wczoraj Arabia Saudyjska ogłosiła, że rozważa poważnie, aby sprzedawana ropa za była rozliczana w chińskiej, a nie amerykańskiej walucie. Ropa za juany oznaczałaby z jednej strony cios w USA, z drugiej wzmocniłoby pozycję chińskiej waluty.

Tomasz Gessner zauważa, że „idea petrodolara zaczyna stać coraz bardziej na glinianych nogach”. – Pamiętajmy, że petrodolar jest obecnie jedynym linkiem generującym popyt na dolara (sprzedaż ropy musi odbywać się w dolarze amerykańskim) i utrzymanie jego statusu waluty rezerwowej – pisze na stooq.pl Gessner.

Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Saudami nie są w najlepszym stanie. Saudom nie podoba się brak amerykańskiego wsparcia w wojnie domowej w Jemenie oraz postępujące rozmowy z Iranem w sprawie programu nuklearnego. Zaufanie do USA zmalało jeszcze bardziej po ucieczce sił tego państwa z Afganistanu.

Chiny z kolei kupują ponad 25 proc. eksportu saudyjskiej ropy. Pekin wyraźnie zabiega też o sympatię saudyjskiej rodziny królewskiej.

Saudowie w przeszłości zawarli porozumienie z administracją prezydenta USA Richarda Nixona. W związku z nim, od 1974 roku handel ropą przez Arabię Saudyjską odbywa się wyłącznie za amerykańskie dolary. Zmiana z pewnością osłabiłaby amerykańską walutę.

Obecnie około 80 proc. światowego handlu ropą opiera się na USD.

stooq.pl / wsj.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Saudowie rozważają sprzedaż ropy za juany zamiast dolarów. „Petrodolar na glinianych nogach”

  • 16 marca 2022 o 18:57
    Permalink

    Od Petrodolara próbowali odejść m.in. Kadafi oraz Saddam Husajn. Byłaby to więc bardzo interesująca wiadomość, gdyby okazała się prawdziwa. Nie twierdzę, że nie jest – ale jeszcze jej nie potwierdziłem. A na serwisach amerykańskich, które odwiedzam, cisza na ten temat (a powinno chyba grzmieć?).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net