Sejm przegłosował podatek od zrzutki. „POPiS obrabuje nawet małe dziecko”

Sejm przegłosował ustawę dotyczącą kwoty wolnej od podatku. Choć limity od osób pojedynczych mają zostać zwiększone, projekt wprowadza także nakaz płacenia podatku od ogólnej ilości zebranych poprzez zbiórki pieniędzy od wielu osób. Uderza to przede wszystkim w osoby zbierające pieniądze na leczenie nieobjęte pakietem w niskiej jakości państwowej usłudze medycznej.

Od 1 lipca osoby, które otrzymają darowizny od wielu osób w kwocie przekraczającej 54180 zł będą musiały zapłacić podatek od spadków i darowizn. W pierwotnej wersji projektu nie było takiego przepisu.

W pierwszej wersji przewidywano jedynie zwiększenie limitów kwot wolnych od podatków. Dotychczas niezależnie od ilości otrzymanych darowizn, obowiązek podatkowy pojawiał się dopiero, gdy jedna osoba w ciągu pięciu lat przekazała 5308 zł lub więcej.

Później jednak posłowie PiS wprowadzili poprawkę, która – jak podaje portal „Dziennika Gazety Prawnej” – wywraca ten system.

– Chcą, aby opodatkowane zostały darowizny otrzymane od wielu osób na kwotę powyżej 54 180 zł (albo 81 270 zł i 103 360 zł jeśli darowizny przekazują osoby najbliższe odpowiednio z II i I grupy podatkowej). Dzień później zmiana została przegłosowana przez Sejm. Teraz zmianami zajmie się Senat – czytamy na gazetaprawna.pl.

Sejm przyjął tę ustawę. Obecnie zajmuje się nią Senat. Jak podkreśla redakcja, zaproponowane zmiany są „niekorzystne dla wielu beneficjentów zbiórek charytatywnych i crowdfundingowych”.

– Osoby, które prowadzą streaming w internecie i rozliczają tak jak darowizny różne drobne wpłaty, nazywane tipami, donacjami, donejtami itp., przez nowe przepisy mogą wpaść w pułapkę – powiedział DGP dr Wojciech Piwowarczyk, radca prawny z Kancelarii BIS LAW.

Propozycje zmian wywołały duże oburzenie. Po raz kolejny rząd chce położyć ręce na naszych pieniądzach. W dodatku wyciąga swoje łapy w kierunku przede wszystkim osób chorych, niejednokrotnie dzieci, którym państwowa usługa medyczna nie pomaga, mimo ogromnych nakładów finansowych.

– Sejm uchwalił ustawę, która podatkuje zbiórki na chore dzieci. Chodzi o te wszystkie schorzenia, których nie finansuje NFZ, ale można spróbować je leczyć za pieniądze z mikrowpłat. Za głosował i PiS i PO. Oni obrabują nawet chore dziecko – skomentował na Twitterze redaktor naczelny „Najwyższego Czasu!” Tomasz Sommer.

gazetaprawna.pl / twitter.com / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net