23 września 2023
Gospodarka i prawo

Specustawa o uchodźcach. W treści bezkarność plus dla rządzących. Morawiecki zasłania się wojną na Ukrainie

Specustawa mająca nadać przywileje uchodźcom z Ukrainy nada także wielką ochronę urzędnikom i rządzącym przed odpowiedzialnością. Pojawił się w niej zapis niemalże identyczny, jak porzucona wcześniej tzw. „bezkarność plus”.

Specustawa dotycząca uchodźców z Ukrainy zawiera zapis określany już mianem bezkarność plus. W art. 71 specustawy znajduje się zapis o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Z kolei w art. 26a, który do ustawy zostanie dodany, zamieszczono wyłączenie z odpowiedzialności za przestępstwo czynu funkcjonariusza publicznego poprzez naruszenie uprawnień i dyscypliny finansów publicznych.

Bezkarność obowiązuje w trzech przypadkach. – 1. wojna napastnicza przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej lub działań zbrojnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, terytorium Państwa-Strony NATO albo na terytorium innego państwa graniczącego z Rzecząpospolitą Polską lub okupacji na tych terytoriach lub; 2. obowiązywania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego albo stanu wojennego, lub; ( i tu niespodzianka) 3. obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – wymienia „Rzeczpospolita”.

Premier zasłania się „sytuacją wojenną” w innym kraju

Premier Mateusz Morawiecki próbował przekonywać, że ten zapis to nic szczególnego oraz że to „normalna sprawa”.

– Proszę się zastanowić, jak wygląda działanie w sytuacji kryzysowej. Bardzo wielu samorządowców, także samorządowców z Platformy Obywatelskiej prosiło nas o włączenie następującego przepisu – przepisu, który można porównać do działania np. strażaka. Strażak, żeby ratować życie dziecka musi wyłamać drzwi, wybić szybę. Czy ma się zastanowić nad tym, czy warto wybić szybę, wyłamać drzwi, żeby ratować życie ludzkie? No chyba nie. Jest dobro wyższe i dobro niższe. I tutaj, w takiej sytuacji, jak sytuacja wojenna, nie ma się nad czym zastanawiać – mówił Morawiecki. Należy podkreślić, że Polska nie znajduje się w stanie wojny. W związku z tym uzasadnianie jakiegokolwiek prawodawstwa czy decyzji w Polsce hasłami „wojennymi” jest manipulacją i wyrazem złej woli.

Wypowiedź premiera ostro skrytykowali eksperci i posłowie.

– Uprzejmie informuję pana premiera, że jak strażak wybije szybę w palącym się domu gasząc pożar, to nie popełnia czynu zabronionego. A jak za***** przy okazji pieniądze z szuflady – to popełnia – wyjaśnił prof. Robert Gwiazdowski.

– Panu Morawieckiemu chciałbym napisać, że strażacy ratują ludzkie życie a nie okradają pogorzelców… Taka różnica – napisał poseł Marcin Kierwiński.

– Krystaliczny Mati, krystaliczny PiS! W zasadzie można ubolewać nad świadomością społeczeństwa, któremu dziś można wmówić dosłownie wszystko, a im większa bzdura tym trudniejsza do obalenia. Liczy się głos większości, która nie ma racji, ale taka jest logika demokracji i obojętności zwykłych ludzi – podsumował na swoim profilu Kongres Polskiego Biznesu.

rp.pl / facebook.com / twitter.com / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Jeden komentarz do “Specustawa o uchodźcach. W treści bezkarność plus dla rządzących. Morawiecki zasłania się wojną na Ukrainie

  • Ten nie-rząd zaczyna robić wszystko by upodlić naród Polski który ma być drugiej kategorii tego chce kasta żydowsko-komusza z Morawieckim uczniem Shwaba na czele.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net