Ustawa przeciwko marnowaniu żywności

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Rząd chce, aby wyrzucane produkty spożywcze trafiały do potrzebujących. Krótka data ważności czy uszkodzone opakowanie nie będą już powodem wyrzucania jedzenia na śmietnik. Beata Szydło zapowiedziała, że przygotowuje regulacje w tej sprawie. Mają one ułatwić przekazywanie marnowanej żywności organizacjom pomocowym.

– Takie rozwiązania są już wprowadzone w wielu krajach europejskich i my na ich wzór przygotowujemy ustawę, która będzie zapobiegała marnotrawieniu żywności. Chcemy wprowadzić rozwiązania systemowe, które pozwolą na to, że zarówno producenci jak i sprzedawcy żywności będą mieli możliwość przekazywania żywności – której nie sprzedadzą, której jest za dużo i która w tej chwili jest wyrzucana – instytucjom, organizacjom, ośrodkom pomocy społecznej, samorządom, które będą tę żywność przekazywały osobom potrzebującym – powiedziała premier Szydło.

Szefowa rządu zapowiedziała, że założenia ustawy są już przygotowane, a regulacje zostaną przyjęte w „niedługim czasie”. O planach rządu Beata Szydło poinformowała podczas wizyty w Punkcie Socjalnym Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Ustawy, które miały przeciwdziałać marnowaniu żywności, miały się pojawić w Sejmie podczas trwania poprzedniej kadencji PO- PSL. Żadnych regulacji w tej sprawie jednak wówczas nie przyjęto. Rocznie, w Polsce wyrzuca się nawet 9 mln ton dobrej żywności. Niestety, Polska jest w ścisłej czołówce marnotrawców w Unii Europejskiej. Równocześnie z danych wynika, że 3 miliony Polaków żyje na granicy ubóstwa.

Mas/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.