6 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

Szef Narodowego Banku Ukrainy oskarżony o defraudację. Chodzi o prawie 28 mln zł

– Szef Narodowego Banku Ukrainy został oskarżony w sprawie sprzeniewierzenia funduszy Ukrgasbanku. Poinformowała o tym Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna – podał portal ukrinform.

Nielegalne działania urzędników państwowego JSC Ukrgasbanku ujawnili śledczy z Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. Działania urzędników doprowadziły do strat w wysokości ponad 206 mln hrywien, czyli prawie 28 mln zł według dzisiejszego kursu.

Postępowanie karne dotyczy pięciu głównych sprawców, wśród których jest obecny prezes Narodowego Banku Ukrainy oraz obecni wysocy rangą urzędnicy instytucji bankowych. W komunikacie napisano, że „kierownictwo banku, dysponując informacjami o umowach o świadczenie usług bankowych zawieranych z dużymi klientami, wykorzystywało je do defraudacji środków”.

Urzędnicy zawierali fikcyjne umowy z osobami fizycznymi i prawnymi. Miały one być rzekomo „agentami” banku, którzy przyciągały do niego majętnych klientów. Bank wypłacał „agentom” nielegalnie miesięczne wynagrodzenia za „usługi agencyjne”.

Śledczy ustalili, że w latach 2014-2020 w ramach procederu przekazano ponad 206 mln hrywien 52 fikcyjnym „agentom”. Funkcjonariusze podkreślają, że zawarte w aktach oskarżenia nie dotyczą okresu, w którym obecny prezes ukraińskiego banku centralnego pełnił swoje stanowisko.

Prezes banku centralnego Ukrainy Kyryło Szewczenko złożył we wtorek rezygnację ze stanowiska „z powodów zdrowotnych”. Pełnił funkcję od 16 lipca 2020 roku.

rp.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net