24 maja 2024
Gospodarka i prawo

Sekretarz ONZ: Będą coraz większe konflikty o surowce

pixabay

Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ ostrzega przed przyszłymi konfliktami spowodowanymi brakiem surowców naturalnych. Jak zauważa, ponad 40 proc. wewnętrznych konfliktów zbrojnych w ciągu ostatnich 60 lat wybuchło właśnie z ich powodu.

Podczas wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Guterres podkreślił, że jednym z głównych wyzwań współczesności jest zapobieganie konfliktom i ich rozwiązywanie. Uważa również, że z powodu zmian klimatycznych sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

– Inne globalne trendy, takie jak rosnąca populacja, rosnąca konsumpcja i degradacja środowiska, również powodują znaczną i potencjalnie niezrównoważoną presję na dostępność wielu zasobów naturalnych. Należą do nich: Ropa, gaz, minerały, woda i ziemia – powiedział Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Oprócz tego zwraca uwagę na – jak to określił – niesprawiedliwą dystrybucję zasobów naturalnych, korupcję oraz niegospodarność, które mogą doprowadzić do kolejnych wojen. W efekcie może dojść również do zaostrzenia podziałów etnicznych lub religijnych.

Wyliczył także, że od 1990 roku 75 proc. wojen domowych w Afryce zostało częściowo sfinansowanych z dochodów z zasobów naturalnych. Ponadto nielegalne wydobywanie surowców doprowadziło do agresji w wielu regionach kontynentu. Dla przykładu, rebelianci w Demokratycznej Republice Konga oraz grupy przestępcze miały z tego tytułu otrzymać około miliarda dolarów amerykańskich.

Zachęcił przy tym, by „uczynić więcej, aby uregulować (…) handel minerałami poprzez porozumienia o współpracy z udziałem społeczeństwa obywatelskiego, rządów oraz organizacji regionalnych i międzynarodowych”.

– Organizacja Narodów Zjednoczonych uznaje potencjał wspólnego zarządzania zasobami naturalnymi za środek zapobiegania konfliktom i wzmacniania regionalnej współpracy na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju – przekonywał.

Z kolei przedstawiciel Rosji zwrócił uwagę, że konflikty generowane są także przez ingerencję zewnętrznych sił w sprawy wewnętrzne państw z bogatymi złożami zasobów naturalnych. Uczestniczą w nich często odległe państwa pod pozorem wprowadzania demokracji. Jako przykład podał międzynarodową koalicję w Syrii pod dowództwem USA. Dodał także, że surowce powinny służyć krajom, które je posiadają, a nie ponadnarodowym korporacjom. – Ci, którzy mienią się obrońcami pokoju i przyjaciółmi, nie powinni mieć ukrytej agendy – stwierdził

gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net