Szokujące doniesienia prezesa NIK. Banaś: „Poza budżetem jest 290 mld zł długu. Morawiecki, Dworczyk i Sasin powinni ponieść odpowiedzialność karną”

– Poza budżetem jest 290 miliardów długów – powiedział „Rzeczpospolitej” prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marian Banaś. Zapowiedział, że wkrótce ruszą kolejne kontrole.

NIK obliczyła, że same wybory, które się nie odbyły, kosztowały w sumie 130 mln zł. Prezes NIK Marian Banaś w rozmowie z „Rzeczpospolitą” powiedział, że Mateusz Morawiecki, Michał Dworczyk i Jacek Sasin powinni ponieść w związku z tym odpowiedzialność karną za niegospodarność oraz podejmowanie działań niezgodnych z prawem.

Prokuratura jednak – na czele której stoi Zbigniew Ziobro – nie jest sprawą zainteresowana i mimo zgłoszeń NIK, nie chce wszcząć śledztwa.

– Dlatego pracujemy nad projektem zmian ustawy o NIK. Izba powinna mieć uprawnienia oskarżycielskie, bo to daje dużo większe gwarancje obiektywizmu i niezależności – zapowiedział Banaś. NIK chce także własnego funduszu, który byłby poza kontrolą polityków.

Instytucja pod przewodnictwem Mariana Banasia zamierza też wkrótce złożyć kolejny raport dotyczący rządu, tym razem w kwestii ministerstwa sprawiedliwości.

– Opinia publiczna dowie się, jak naprawdę wyglądało wydatkowanie środków, które są w Funduszu Sprawiedliwości. Zostały ustalone liczne nieprawidłowości, ale szczegóły będą mogli państwo poznać po ogłoszeniu raportu – zapowiedział prezes NIK Marian Banaś.

Dziennikarz Jacek Nizinkiewicz zapytał także Banasia o „stan państwa”. – Mamy coraz większe zadłużenie, co wskazywałem po kontroli wykonania budżetu. Poza budżetem jest 290 miliardów długów w obligacjach – powiedział Banaś.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Szokujące doniesienia prezesa NIK. Banaś: „Poza budżetem jest 290 mld zł długu. Morawiecki, Dworczyk i Sasin powinni ponieść odpowiedzialność karną”

  • 29 września 2021 o 11:22
    Permalink

    Jak to możliwe że NIK który w latach przed Pisiorami był najważniejszą wyrocznią w kraju teraz nic nie znaczy.Banaś w Sejmie zdaje raport z kontroli Niku a pisiory bawią się na urodzinach jakiegoś Mazurka. S i t w a brak słów

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net