Szwajcaria również nałoży sankcje na Rosję

Szwajcaria podjęła decyzję. Państwo dotychczas będące najbardziej neutralnym na świecie postanowiło przyjąć pełen pakiet sankcji unijnych wobec Rosji. Guy Parmelin, członek szwajcarskiej rady związkowej powiedział, że przyjęcie ich było „wyjątkowym, trudnym krokiem”, który „wymagał uważnego rozważenia”.

Dotychczas Szwajcaria pozostawała całkowicie neutralna wobec wszelkich konfliktów na świecie. Minister finansów Szwajcarii Ueli Maurer powiedział, że „niezbędna” jest uczciwość krajowego centrum finansowego. Zaznaczył również, że w efekcie wprowadzenia sankcji ucierpi 1 proc. społeczeństwa.

Szwajcaria nie zerwie handlu z Rosją, gdyż unijne sankcje nie obejmują tego sektora. Reuters podkreśla, że kraj ten jest głównym ośrodkiem handlu rosyjskimi towarami.

Pięciu rosyjskich oligarchów natomiast nie będzie mogło wjechać do Szwajcarii. – Ze względu na ochronę prywatności, nazwiska zainteresowanych osób nie będą podane do publicznej wiadomości – podał minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter.

Zamknięto również przestrzeń powietrzną dla prywatnych rosyjskich samolotów. Dozwolone pozostają natomiast loty dyplomatyczne.

Prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis w komunikacie zaznaczył, że „gra ramię w ramię z agresorem nie jest neutralnością”. – Rosyjski atak na Ukrainę to atak na suwerenność, wolność, demokrację i ludność cywilną. Jest to niedopuszczalne w prawie międzynarodowym, politycznie i moralnie – podkreślił prezydent Cassis.

Rząd Szwajcarii odniósł się również do kwestii ewentualnego użycia przez Rosję broni jądrowej. W niedzielę Kreml postawił swoje siły nuklearne w stan gotowości. Szwajcaria jednak uważa, że użycie broni masowej zagłady jest mało prawdopodobne.

– Oczywiście patrzymy na wszystkie scenariusze, ale nasze informacje wskazują na to, że prawdopodobieństwo użycia broni jądrowej jest małe – oceniła Viola Amherd, minister obrony Szwajcarii.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net