TSUE umacnia multikulti. Rodzice dzieci, które uzyskały w Niemczech ochronę, mają prawo do niej i do socjalu, nawet jeśli nie mają wspólnego „życia rodzinnego”
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wczoraj orzeczenie mocno utwierdzające multikulturalizm, na razie tylko w Niemczech. Wynika z niego, że jeśli państwo przyjęło imigranckie dziecko i udzieliło mu ochronę, prawo do takiej samej ochrony oraz pieniędzy z socjalu mają także rodzice dziecka. Podkreślono, że nie może być to w żaden sposób uzależnione od „wznowienia życia rodzinnego”.
O sprawie poinformował „Deutche Welle”. Według wczorajszego orzeczenia TSUE, „ojciec i matka niepełnoletniego uchodźcy są również uprawnieni do uzyskania ochrony międzynarodowej na mocy prawa UE, jeśli o nią wystąpią zanim ich dziecko osiągnie pełnoletność”.
– Ponadto Trybunał wyjaśnił, że przyznanie ochrony międzynarodowej nie może być uzależnione od „wznowienia życia rodzinnego” między rodzicami a dzieckiem. Nie można też ograniczyć świadczeń socjalnych, ani statusu ochronnego po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności – czytamy na portalu niemieckiego dziennika.
Sprawa obecnie dotyczy kontekstu Afgańczyka, który złożył do Niemiec wniosek o tzw. ochronę uzupełniająca. Władze odrzuciły go, ponieważ formalny wniosek o azyl ojciec dziecka złożył po ukończeniu przez syna 18 roku życia. Orzeczenie TSUE ma być wzięte pod uwagę przez Federalny Sąd Administracyjny.
Jeśli Niemcy przyjmą orzecznictwo TSUE w tej sprawie, kraj ten będzie zmuszony do wydawania ochrony oraz wypłacania zasiłków dla rodziców już przyjętych imigrantów, również po ukończeniu przez tychże 18 roku życia. Z kolei taki precedens może w przyszłości wywołać naciski na inne państwa składowe UE, m.in. na Polskę.
Przekaż wieści dalej!