Ukraińcy i Białorusini zwolnieni z PIT. Kontrowersyjna uchwała Senatu

Senat podjął wczoraj uchwałę, wedle której Ukraińcy i Białorusini w Polsce mieliby zostać zwolnieni z płacenia PIT-u. Uchwała dotyczy tych osób, które uciekły do Polski po rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Senat przyjął kontrowersyjną uchwałę wczoraj. Zakłada ona zmiany w rozliczaniu podatków PIT i CIT. Znajdują się w niej również „epizodyczne regulacje podatkowych mające przeciwdziałać skutkom agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę”.

Białorusini i Ukraińcy, którzy przybyli do III RP po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, mają być zwolnieni z płacenia podatku dochodowego. Zmienić się mają również zasady opodatkowania podmiotów w Polsce, w których wspólnicy są Ukraińcami lub Białorusinami.

Projekt ustawy zakłada m.in. zwolnienie od niemoralnego rabunku zwanego „podatkiem od spadków i darowizn” w przypadku Ukraińców i Białorusinów. Dotyczy to jednak tylko przypadków „nabycia w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy własności rzeczy lub praw majątkowych” i tylko osób, które przeniosły się do Polski między 24 lutego a 31 grudnia obecnego roku.

– Innym proponowanym rozwiązaniem jest rozszerzenie w zakresie PIT beneficjentów tzw. ulgi na powrót o obywatela Ukrainy lub Białorusi, który od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. przeniósł miejsce zamieszkania z Ukrainy lub Białorusi do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy. Ulga ta obejmować ma roczne przychody do kwoty 85 528 zł osiągniętych z tytułu stosunku pracy, stosunków pokrewnych, umów zlecenia w czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych – wskazano w uzasadnieniu projektu – podaje portal infor.pl.

infor.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net