Ukrainizacja polskich uczelni i wielkie faworyzowanie studentów zza granicy. Tylko 1 na 5 studentów na UAM to Polacy? Bosak, Tuduj i Dziambor komentują (WIDEO)

W ostatnich dniach media obiegła informacja, że 80 proc. studentów w pierwszej pięćdziesiątce kandydatów, którzy zakwalifikowali się do studiowania stosunków międzynarodowych na UAM w Poznaniu, to obcokrajowcy, przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi. Sprawę skomentowali politycy Konfederacji. 

Sytuacja ta to wynik potraktowania przez polską uczelnię na równi wyników matur i stopni ukraińskich i polskich, podczas gdy poziom kształcenia w tych krajach jest na zupełnie innym poziomie. Od stycznia 2017 roku uczelnie dostają trzykrotnie wyższe dotacje na naukę cudzoziemców niż Polaków. Dodatkowo niemal każdy ranking uczelni posiada punkt mówiący o poziomie umiędzynarodowienia.  

– Jesteśmy w okresie, w którym w całej Polsce odbywa się rekrutacja studentów na uczelnie. Nie ma tutaj żadnych zasad rynkowych. Są tylko ustalone widełki i kwoty, które budżet państwa przeznacza na danego studenta. I zaznaczamy, że gdyby zasady rynkowe istniały to nie byłoby takiego problemu. (…) Problem polega na tym, że z polskiego budżetu na polskich uczelniach priorytetowo będą kształceni studenci, którzy nie są Polakami. Chyba nie na tym powinna polegać budżetowa opieka nad szkolnictwem wyższym państwa polskiego – powiedział poseł Artur Dziambor.

Poseł Krzysztof Tuduj zauważył, że dodatkowo rosną progi punktowe na kierunkach w całej Polsce. – Nie istnieją centralnie ustalane limity przyjęć cudzoziemców oraz sposoby weryfikacji ich kompetencji. Decyzja należy do władz uczelni, co może doprowadzić do faworyzowania studentów zza granicy. Nie mamy problemu z tym, że na uniwersytetach są zagraniczni studenci. Piękno kształcenia wyższego to jest właśnie wymiana kulturalna, wymiana międzynarodowa. Ale jest problemem poważnym, jeżeli na polskich uczelniach są faworyzowani studenci zza granicy, a studenci polscy są poszkodowani w wyniku tego procesu – zaznaczył.

– Świat stanął na głowie, kiedy w naszym państwie polski podatnik finansuje działanie naszych uniwersytetów, które kierują się regułami dyskryminującymi polskich obywateli – skomentował poseł Krzysztof Bosak. Jego zdaniem, jest to wypadkowa działań byłego ministra edukacji, Jarosława Gowina i bierności w tej sprawie ze strony obecnego ministra Przemysława Czarnka. To Gowin rozpoczął trend ściągania na polskie uczelnie masowo studentów zza granicy.

– To wynika z międzynarodowego trendu, który minister Gowin nazwał „umiędzynarodowieniem”. Ten trend wynika z przekonania, że im więcej zagranicznych studentów, tym większy poziom. Tak nie jest. Z faktu, że na najlepszych uniwersytetach na świecie kadra jest międzynarodowa, nie wynika w żaden sposób, że jeżeli na kiepskim uniwersytecie zmieszamy ludzi z całego świata, to jego poziom wzrośnie. To jest pomylenie efektów z przyczynami – podkreślił.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

2 thoughts on “Ukrainizacja polskich uczelni i wielkie faworyzowanie studentów zza granicy. Tylko 1 na 5 studentów na UAM to Polacy? Bosak, Tuduj i Dziambor komentują (WIDEO)

 • 23 lipca 2021 o 20:16
  Permalink

  Co za ignorancja!!! Gowin chyba nie wie, co mòwi. Ukraińcy zdają maturę po 11 latach kształcenia, Polacy i inni obywatele krajòw UE po 12 latach kształcenia. Z taką maturą Ukraińcy nie mogliby studiować na uczelniach w krajach unijnych!!! Widać, jaki poziom reprezentują polskie uczelnie, jakie umiędzynarodowienie. Dno dna i jeszcze niżej. O etyce nie wspomnę!

  Odpowiedz
 • 24 lipca 2021 o 07:06
  Permalink

  Ujawnil to pan Maciej Maciak z kanalu CW24 w programie Musisz to Wiedziec a oni sie tylko podpieli, poniewaz temat jest wazny i daje rozglos! Ale lepiej ze sie tym zajeli niz by mialo byc przemilczane!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.