23 czerwca 2024
Gospodarka i prawo

Ukraińskie jednodniowe wypady do Polski po socjal. ZUS i ministerstwo przekonują, że problem nie istnieje

W sieci pojawia się coraz więcej doniesień o jednodniowych wypadach Ukraińców do Polski w celu wyciągania pieniędzy ze świadczeń socjalnych. ZUS przekonuje, że posiada odpowiednie narzędzia do ucinania takich działań. Z kolei Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że to „fake news”.

Ukraińcy mają przyjeżdżać do Polski z okolic Lwowa, Łucka i Równego do Rzeszowa, Łodzi, Krakowa i Lublina. Tam przy pomocy umówionego wcześniej prawnika składają wniosek o przyznawanie świadczeń dla uchodźców, bezrobotnych czy macierzyńskiego. Następnie wracają do Lublina.

ZUS przekonuje, że tego typu doniesienia są nieprawdziwe. Zdaniem instytucji, każdorazowa wypłata świadczeń Ukraińcom jest weryfikowana.

– Obserwujemy nasilenie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat nabywania przez obywateli Ukrainy świadczeń w Polsce. Przewidujemy, że takich przekazów w najbliższych tygodniach może być więcej – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dodał, że „nie ma mowy o żadnej jednodniowej turystyce dla otrzymywania świadczeń z Polski”.

– ZUS ma narzędzia, aby sprawdzić, czy osoba, która złożyła wniosek ma do tego prawo. Zakład nie przyzna środków obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali na jeden dzień do Polski. A takie nieprawdziwe informacje rozpowszechniane są w Internecie – twierdził Żebrowski.

Następnie zapewniał, że ZUS weryfikuje legalny pobyt Ukraińców w Polsce zarówno na etapie przyznawania świadczeń jak również w trakcie okresu świadczeniowego. Ponadto wypłata świadczeń wychowawczych jest zawieszana, jeśli uchodźca z Ukrainy wyjedzie z Polski. W tej kwestii ZUS korzysta z bazy danych Straży Granicznej.

Z kolei ministerstwo nazywa informacje na temat turystyki socjalnej Ukraińców do Polski fake newsem.

– Jednodniowa turystyka dla otrzymywania świadczeń z Polski to fake news. ZUS ma narzędzia, aby sprawdzić, czy osoba, która złożyła wniosek ma do tego prawo. Nie ma możliwości przyznania przez ZUS środków obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali na jeden dzień do Polski – przekonuje MRPiPS na Twitterze.

kresy.pl

fot. ilustracyjne/fot. Rakoon/CC0/Wiki

Dziękujemy, że jesteś z nami! Prosimy o udostępnienie materiału na Twoich mediach społecznościowych oraz obserwowanie nas na Facebooku. Znacząco też pomożesz w dalszym rozwoju portalu wspierając nas dowolną comiesięczną kwotą poprzez zrzutkę.

Możesz także zapisać się na nasz newsletter. Będziesz otrzymywać od nas najciekawsze informacje z ostatnich dni.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net