Ukraińskie zboże na opał poszło na mąkę. Prokuratura wszczęła śledztwo

„Rzeczpospolita” podała, że ukraińskie zboże zwane „technicznym”, tj. przeznaczone na opał lub pellet, zostało sprzedane do największych firm produkujących w Polsce mąkę jako zboże spożywcze od polskich firm. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa.

Śledztwo w sprawie dużego oszustwa wszczęła Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Zawiadomienie złożył Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie.

„Rzeczpospolita” ustaliła, że pokrzywdzone są trzy firmy, które są największymi producentami mąki w Polsce. Chodzi o ukraińskie zboże, które zalewa polski rynek.

Zboże to trafiło do Polski jako „zboże techniczne”. Przeznaczone miało być na opał lub pellet i nie nadaje się do spożycia nie tylko dla ludzi, ale nawet dla zwierząt.

Tymczasem stało się inaczej. Zostało ono sprzedane wspomnianym producentom. Mało tego – firmy miały zostać poinformowane, że „zboże techniczne” to zboże przeznaczone do przetwórstwa na artykuły żywnościowe i pochodzi od polskich firm spod Hrubieszowa w woj. lubelskim.

– Ze względu na dobro śledztwa i ochronę pokrzywdzonych prokuratura zabroniła ujawniania nazw firm – podaje „Rzeczpospolita”.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

Gazeta zaznaczyła, że tylko jedna z trzech firm nie przeznaczyła ukraińskiego zboża do produkcji mąki.

– Kupujemy wyłącznie polską pszenicę lub niewielką ilość od producentów z UE. Takie też zboże kupiliśmy jesienią ubiegłego roku od dwóch firm. Okazało się, że pochodzi z Ukrainy. Zostaliśmy oszukani, zażądaliśmy od sprzedającego wymiany na polską pszenicę – powiedział „Rz” jeden z producentów i dodał, że obiecano mu wymianę zboża.

Na razie w śledztwie nikt nie otrzymał zarzutów. Ponadto „Rz” przypomina, że podobna afera jest ujawniana przez rolników w kolejnych branżach. W efekcie „państwowe inspekcje sanitarne, handlowe, weterynaryjne i jakości handlowej” na wniosek wojewody lubelskiego zaczęły przeprowadzać kontrole importerów z Ukrainy.

interia.pl

fot. ilustracyjne/fot. Marek Strudzinski/Pixabay/Polina Rytova/unsplash.com (kolaż)

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net