16 maja 2024
Gospodarka i prawo

Von der Leyen zaniepokojona, że firmy przenoszą się z UE do krajów z mniejszym szaleństwem podatkowym i lżejszymi przepisami

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że wiele firm opuszcza Unię Europejską. Jak podkreśla portal nczas.com, wina leży po stronie samej UE.

Von der Leyen przekazała swoje spostrzeżenia w specjalnym liście. Jej zdaniem, powodem opuszczania UE przez firmy jest – jakżeby inaczej – rosyjski najazd na Ukrainę.

Pomija natomiast inne czynniki, takie jak wielkie i wciąż rosnące podatki czy absurdalnie szczegółowe i utrudniające wszelką działalność przepisy.

– Nieuzasadniona agresja militarna Rosji na Ukrainę i użycie energii jako broni spowodował gwałtowny wzrost cen energii. Wszyscy widzimy (…) jak osłabia to europejską konkurencyjność. W szczególności, firmy z całej Unii w branżach bardziej energochłonnych, mają trudności z konkurowaniem w skali globalnej, ponieważ koszt energii bardzo je obciąża – napisała przewodnicząca KE.

– Rosnąca liczba przedsiębiorstw wstrzymuje ekspansję, spowalnia działalność lub zastanawia się nad swoimi przyszłymi decyzjami inwestycyjnymi. Wiele rozważa obecnie przeniesienie działalności poza UE, co może mieć wpływ na całe łańcuchy dostaw – czytamy w liście.

Zwraca też uwagę na politykę Waszyngtonu dotyczącą walki z inflacją. Zdaniem von der Leyen, mogą one stworzyć „niekorzystne warunki” dla przedsiębiorstw na terenie UE i „zakłócić uczciwą konkurencję”.

– Dwie największe i najbardziej zaawansowane gospodarki na świecie (UE i USA) zmierzają teraz w tym samym kierunku, w kierunku zerowej emisyjności. Jednak jasne jest również, że elementy (amerykańskiej ustawy) Infaltion Reduction Act stwarzają ryzyko nierównych warunków gry i ryzyko dyskryminacji przedsiębiorstw europejskich, na przykład poprzez ulgi podatkowe i dotacje na produkcję. Jestem głęboko przekonana, że konkurencja napędza innowacje (…) ale konkurencja musi być uczciwa, a to oznacza zapewnienie równych szans – napisała szefowa KE.

nczas.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Von der Leyen zaniepokojona, że firmy przenoszą się z UE do krajów z mniejszym szaleństwem podatkowym i lżejszymi przepisami

  • wolny rynek – amerykanie przenoszą firmy z Europy do USA
    mistrzostwo usa
    więcej sancji UE na Rosję!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net