W tym kraju paliwo było znacznie droższe, niż w Polsce. Teraz się to zmieniło. Diesel jest nawet tańszy, niż u nas

Dotychczas cena oleju napędowego oraz benzyny na stacjach na Słowacji były znacznie wyższe, niż w Polsce. W ostatnim czasie jednak z powodu wzrostów cen po naszej stronie granicy oraz spadków po stronie słowackiej, ceny paliw nie tylko się zrównały, ale miejscami są tańsze na Słowacji.

„Onet” rozmawiał z Maciejem Scholerem, turystą jeżdżącym na narty na Słowację. Podkreślił, że wcześniej zawsze tankował do pełna swoje auto po naszej stronie granicy, ponieważ było to bardziej opłacalne.

 – Wie to każdy mieszkaniec rejonów przygranicznych. Na polskich stacjach jeszcze kilka tygodni temu było pełno samochodów na słowackich tablicach rejestracyjnych, których kierowcy tankowali w Polsce do pełna, bo dzięki temu mogli zaoszczędzić sporą kwotę. To się chyba zmieniło, bo przy ostatnim wypadzie na narty, przejeżdżałem koło słowackiej stacji paliw i przeżyłem szok – powiedział Scholer.

Turysta pokazał zdjęcie ze słowackiego pylona w Zakamiennym Klinie, które zrobił 7 stycznia. Litr diesla kosztował 1,578 euro, zaś benzyna 95-oktanowa 1,453 euro. W przeliczeniu na złotówki, litr diesla i benzyny na Słowacji kosztował odpowiednio 7,37 zł i 6,78 zł.

– Cena benzyny była więc dalej droższa niż na polskich stacjach. Diesel kosztował jednak o równo 30 gr mniej niż na stacjach w Bielsku-Białej. Tym samym na 60 litrowym baku można zaoszczędzić nawet 18 zł, tankując u naszych południowych sąsiadów. Niby różnica nie jest duża, ale szokuje. Nie pamiętam, by paliwo na Słowacji było tańsze niż w Polsce – powiedział turysta.

Ceny na Słowacji spadały już od dłuższego czasu. Stacja paliw w Zakamiennym Klinie na pytanie „Onetu” odpowiedziała, że aktualnie ceny są podobne, jak kilka tygodni wcześniej. Z kolei Barbora ​​Blažekova ze Słowackiego Stowarzyszenia Przemysłu i Handlu Paliwami oceniła, że „sytuacja z cenami paliw na Słowacji mocno zmieniła się na korzyść kierowców w ostatnich kilku tygodniach”.

– W porównaniu z latem 2022 r. ceny oleju napędowego i benzyny są średnio 40-50 centów tańsze za litr. Gdy ropa potaniała na rynkach światowych to u nas w kraju nikt nie myślał o tym, by sztucznie zawyżać ceny, tylko koncerny paliwowe je po prostu obniżyły – powiedziała Blažekova w rozmowie ze słowackimi mediami.

– Dziś kierowcy są więc zadowoleni. Nasze paliwa są jednymi z najtańszych w regionie. Przez to na południu kraju nasze stacje szturmują Węgrzy, gdzie paliwo jest obecnie dużo droższe – podkreśliła.

Możliwe jednak, że wkrótce ceny na Słowacji znowu wzrosną. Na początku przyszłego miesiąca Bratysława wprowadza zaostrzone embargo na rosyjską ropę.

onet.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net