23 maja 2024
Gospodarka i prawo

Widać, że idą wybory. Pisowski minister deklaruje, że rząd będzie blokował akcesję Ukrainy do UE

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział, że państwo na ziemiach polskich będzie blokować akcesję Ukrainy do UE, jeśli Kijów nie spełni warunków rządu. Wśród nich wymienił kwestie rolnicze. Ogłosił też, że ukraińskie rolnictwo jest „zagrożeniem dla całej Europy”.

Stanowcze deklaracje, a szczególnie w kwestiach polityki zagranicznej, w Polsce występują przede wszystkim przed wyborami. Najdalej zaraz po 15-tym października wszystko wróci do niechlubnej normy i rząd w Warszawie znowu będzie potulnie realizował interesy innych państw i globalnych korporacji, niezależnie od tego, kto w demokratycznych wyborach przejmie władzę.

Niemniej jednak warto odnotować – zapewne nie mającą poparcia w rzeczywistych planach – wypowiedź ministra Telusa. W wywiadzie dla Radia Plus minister rolnictwa został zapytany o ewentualną obecność Ukrainy w UE i czy będzie to korzystne dla rolników w Polsce.

Minister odparł, że prowadzona przez jego rząd polityka to „budowanie możliwości wejścia Ukrainy do UE”.

– Jeżeli my dzisiaj nie zgubimy tych narzędzi, to na pewno Polska się na to nie zgodzi, żeby Ukraina weszła. My dziś musimy zbudować narzędzia, bo z produktami ukraińskimi będziemy żyć dłużej. Kiedy Polska wchodziła do Unii postawiono jej bardzo rygorystyczne warunki, teraz my musimy postawić Ukrainie warunki, na tej zasadzie, która jest w tej chwili, nigdy polskie rolnictwo nie wygra z ukraińskim – mówił minister Telus.

Dopytywany dodał, że władze państwa mogą nie zgodzić się na członkostwo Kijowa w UE.

– Jeżeli nie zbudujemy tych narzędzi. Mówimy o tym w UE, że musimy zbudować warunki, żeby Ukraina weszła. (…) Kiedy my wchodziliśmy do Unii, nam też stawiano warunki, to dlaczego my mamy nie postawić Ukrainie? – stwierdził minister.

Temat miał kontynuację dziś w rozmowie z PAP.

– Musimy bardziej się temu [strukturze sektora rolniczego na Ukrainie – red. Kr] przyjrzeć, dlatego że rolnictwo ukraińskie jest zagrożeniem dla rolnictwa krajów frontowych, ale również całej Europy – powiedział minister Robert Telus.

– Ukraina nie może wejść do UE bez warunków. My mieliśmy postawione warunki i to samo musi dotyczyć Ukrainy – ocenił.

kresy.pl / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. YT/TVP Info

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net