3 kwietnia 2024
Gospodarka i prawo

„Więcej mandatów i najlepiej wyższych niż 1000 zł”. Wyciekł mail z wytycznymi

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) wprost mówi swoim inspektorom, by wlepiali kontrolowanym przedsiębiorcom wyższe kary. Jeden z łódzkich nadinspektorów wprost napisał swojemu zespołowi, by wlepiali „więcej mandatów i najlepiej wyższych, niż 1 tys. zł”.

Kontroli PIP może podlegać prawie każdy, kto zatrudnia pracowników. W razie stwierdzenia jakichś nieprawidłowości, przedsiębiorca otrzymuje mandat w wysokości od 1 do 2 tys. zł. Recydywiści mają jeszcze gorzej.

– Jeżeli ukarany co najmniej dwukrotnie za wykroczenie przeciwko prawom pracownika określone w Kodeksie pracy popełnia w ciągu dwóch lat od dnia ostatniego ukarania takie wykroczenie, właściwy organ Państwowej Inspekcji Pracy może w postępowaniu mandatowym nałożyć grzywnę w wysokości do 5.000 zł – podaje na swojej stronie Główny Inspektorat Pracy.

Odmowa przyjęcia mandatu oznacza skierowanie sprawy do sądu. W razie potwierdzenia przez sąd, kara sięga nawet 30 tys. zł.

– We wszystkich Okręgowych Inspektoratach Pracy inspektorzy dostali ustne polecenie od okręgowych, aby wymierzać mandaty w kwocie nie niższej niż 1500 zł – powiedział „Interii” jeden z inspektorów z większym doświadczeniem.

– Z uwagi na fakt, że polecenie jest bezprawne, nikt z okręgowych inspektorów pracy bądź ich zastępców nie wydał takiej dyspozycji na piśmie – zaznaczono.

Portal dotarł także do lipcowej korespondencji pracowników Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi.

– Jeden z nadinspektorów przekazuje w niej polecenie swojemu zespołowi. Jak pisze, zalecenia pochodzą prosto od Marcina Grzelaka, okręgowego inspektora pracy w Łodzi – podaje interia.pl.

– Kierownictwo chciałoby, abyśmy zaczęli przypominać inne okręgi, jeśli chodzi o poziom sankcji. Ten wzorzec wygląda następująco: 50 proc. przeprowadzonych kontroli ujawnia popełnione wykroczenia, czyli kończy się wnioskiem, mandatem albo środkiem wychowawczym – napisano w wiadomości.

– Odpowiedzialność układa się w następujący sposób: do 10 proc. kontroli to wnioski o ukaranie, 60 proc. to postępowania mandatowe, 30 proc. środki wychowawcze. Jeśli chodzi o średnią kwotę mandatu to systematycznie pracujemy nad jej wysokością – miał przekazać okręgowy inspektor Grzelak.

Dalej pisze o „niesatysfakcjonującej wykrywalności wykroczeń” i konieczności „skorygowania” działalności inspektorów z zespołu oraz powinności zwiększenia kwoty wystawianych mandatów”.

– Więcej mandatów i najlepiej wyższych niż 1000 zł – napisał autor e-maila.

interia.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net